گرم شدن زمین از واقعیت تا توهمی مغرضانه

این دومین باری است که آمریکا به‌رغم تلاش برای پیوستن دیگر کشورها به توافق برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای در جهان، خودش بعد از تغییر رئیس‌جمهور از ین توافق خارج می‌شود.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از شمانیوز، این دومین باری است که آمریکا به‌رغم تلاش برای پیوستن دیگر کشورها به توافق برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای در جهان، خودش بعد از تغییر رئیس‌جمهور از ین توافق خارج می‌شود.

یک‌بار در سال ۱۹۹۷ در دوران رئیس‌جمهوری کلینتون و بار دیگر سال ۲۰۱۶ در دوران ریاست جمهوری اوباما این اتفاق افتاد که با روی کار آمدن جورج بوش و ترامپ آمریکا از توافق اقلیمی پیش رو خارج شد؛ کشوری که رتبه دوم جهانی در تولید گازهای گلخانه‌ای را دارد.

توافق اقلیمی پاریس یکی از ۱۷ بند سند توسعه پایدار ۲۰۳۰ سازمان ملل است؛ همان سندی که بخشی از آن سند آموزشی یونسکو ۲۰۳۰ بود. درنتیجه اجرایی شدن معاهده پاریس در ایران، عملاً نحوه استفاده از منابع نفت و گاز کشور را که بزرگ‌ترین فرصت توسعه اقتصادی ایران است، تابع مقررات بین‌المللی نامشخصی خواهد کرد و این سند عملاً چوب لای چرخ توسعه ایران می‌گذارد. آمریکا از توافق پاریس خارج شد چون ترامپ تأکید داشت "ما با محیط‌زیست رفتار دوستانه خواهیم داشت اما ما تجارت و بیزینسمان را از کار نمی‌اندازیم."

ر برابر این آیا تنها راهکار ما برای حفاظت از محیط‌زیست امضای تعهد پاریس است؟

 

 

نظرات

ارسال نظر