چرا وزیر پیشنهادی علوم معرفی نشد؟

چرا روحانی وزیر علوم خود را به مجلس معرفی نکرد؟

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از افکارنیوز، هرچند فشارهای اصلاح‌طلبان به روحانی آن‌قدر شفاف و واضح است که نیاز به گفتن ندارد اما آیا رابطه‌ای میان این فشارها و معرفی نشدن وزیر علوم وجود دارد؟

مرتضی مبلّغ از فعالین سیاسی اصلاح‌طلب اخیراً در بخشی از مصاحبه خود با روزنامه آرمان امروز در پاسخ به این سؤال که برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که اگر آقای روحانی در آینده دولت خود، از اصلاح‌طلبی و شعارهایی که در انتخابات ۹۶ داد، فاصله بگیرد، اصلاح‌طلبان نیز در نحوه تعامل خود با او تجدیدنظر می‌کنند گفته: اصلاح‌طلبان و اصلاح‌طلبی یک فرایند سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است که تئوری‌ها، استراتژی‌ها و اهداف خاص خود را دارد. درواقع افراد هستند که با اصلاح‌طلبی تعریف‌شده و اصلاح‌طلبی با افراد تعریف نمی‌شود. هر شخصیتی که اصلاح‌طلبانه‌تر عمل کند تبعا مظهر اصلاح‌طلبی خواهد شد. بنابراین اصلاح‌طلبان اصولاً برای شخص خاصی کارنکرده،‌ بلکه به خاطر مصالح عمومی، منافع ملی و برای تقویت جامعه، نظام و کشور کارکرده‌اند. با توجه به شرایط نیز تصمیم‌گیری کرده و عمل می‌کنند. در طول ۴ سال گذشته نیز به همین صورت بوده و بسیار مفتخر هستند که مدیریت کشور را از مدار سراشیبی و دشواری به شرایط طبیعی تغییر دادند. همه این‌ها نیز بر اساس خرد جمعی، نیاز جامعه و ملاحظات ملی صورت گرفته است. در آینده نیز به همین صورت خواهد بود و آن چیزی که اقتضای زمانه، متضمن مصالح و منافع ملی و مبتنی بر خرد جمعی است، در نظر گرفته خواهد شد.

این اظهارات نشان می‌دهد رابطه اصلاح‌طلبان و روحانی هرروز سرتر می‌شود و از سوی دیگر عباس عبدی از دیگر تئوریسین‌های اصلاح‌طلب نیز درباره سخنان روحانی که گفته تحت‌فشار هیچ جریانی نبوده اظهار داشت: تحت‌فشار نبودن واقعیت ندارد و حسنی هم نیست. اگر تحت‌فشار نیستید پس چرا وزیر علوم ندارید؟! یعنی کسی را پیدا نمی‌کنید؟! شاید هم با گفتن ۱۷ وزیر آن را استثنا کرده‌اند.

عباس عبدی هم به این نکته اشاره می‌کند که چرا وزیر علوم معرفی نشده است، این در حالی است که دو سناریو برای معرفی نشدن وزیر علوم به نظر می‌رسد.

اول اینکه روحانی نمی‌خواهد وزیر علوم با فشار اصلاح‌طلبان معرفی شود و گزینه دوم خردادی‌ها بر مسند یکی از مهم‌ترین وزارتخانه‌های کشور بنشیند و به همین دلیل است که وزیر علوم خود را معرفی نکرده است.

دومین سناریویی که به ذهن می‌رسد اینکه تاکتیک دولت برای معرفی نکردن وزیر علوم این است که میزان رأی اعتماد اصلاح‌طلبان مجلس به دولت اول مشخص شود و در صورت رأی بالا وزیر علوم با نظر اصلاح‌طلبان باشد و این شاید به‌نوعی گروکشی میان دولت و اصلاح‌طلبان باشد.

هرچند این دو فرضیه اثبات‌شده نیست اما باید منتظر ماند و دید سرنوشت وزیری که هنوز معرفی نشده چه می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر