اجرای طرح تحول نظام سلامت برای ارتقای سلامت کشور مفید است

اجرای طرح تحول نظام سلامت برای ارتقای سلامت کشور مفید است

به گزارش ایرنا، محمدباقر ضیا روز دوشنبه در نشست انجمن داروسازان ایران با انتقاد از جایگاه داروسازان در طرح تحول نظام سلامت با بیان این که در طرح تحول سلامت به داروسازی و داروسازان توجه لازم نشده است، گفت: ارزش خدمات داروسازان در کتاب ارزشگذاری نسبی دیده نشده است و آنچه که در این کتاب آمده متناسب با خدمات آنها نیست.
وی با بیان این که سازمان غذا و دارو در راه الکترونیکی شدن خدمات، سیستم HIX را در داروخانه‌ها راه‌اندازی کرده است، گفت: مجموعه کنش‌های داروخانه‌ها مستقیما در اختیار این سازمان قرار می‌گیرد اما باید توجه کرد که این سیستم احتیاج به اپراتور و برنامه های سخت افزاری و نرم افزاری دارد، که قطعا نیازمند هزینه است.
ضیا با اعلام این که در حال حاضر داروساز بیکار به معنای اقتصادی آن نداریم، گفت: با توجه به شرایط فعلی و تعداد دانشجویان ایرانی که در ایران و کشورهای منطقه در حال آموزش هستند، اگر اشتغال آنها محدود به داروخانه‌ها شود، با تعداد زیادی از داروسازانی روبرو خواهیم شد که شغلی ندارند.
ضیا گفت: نگران سهم اشتغال فارغ التحصیلان داروسازی در کارخانه‌های داروسازی هستیم در عین حال با توجه به پیشنهاداتی که با دانشگاه‌های علوم پزشکی، صنایع داروسازی و سازمان غذا و دارو مطرح کردیم، هماهنگی‌هایی برای ورود فارغ التحصیلان داروسازی به مشاغلی به جز داروخانه‌ها انجام شده است.

** مخالفت انجمن دارو سازی با تاسیس داروخانه های داروی گیاهی
دکتر رهبر مژدهی آذر، رئیس سابق انجمن داروسازان ایران در این نشست با تاکید بر اینکه نقشی که وزارت بهداشت برای داروسازان تعیین کرده مربوط به ارائه خدمات دارویی نیست و بستری برای آن آماده نشده است، گفت: داروساز در بهترین شرایط می‌تواند 20 درصد از سرمایه‌ای که در داروخانه می‌گذارد، استفاده کند اما برای خدمات او سودی تعیین نشده است.
مژدهی درباره علت مخالفت انجمن داروسازان با راه اندازی داروخانه‌های گیاهی نیز گفت: این داروخانه‌ها در ایران سودی نخواهند داشت؛ پزشک تحصیل کرده باید نسخه این داروها را بنویسد و بعد از داروخانه گیاهی، داروها تحویل گرفته شود، اما در شرایط فعلی این اتفاق کم صورت می‌گیرد.
اجتمام**3377 **1569
خبرنگار: سمانه زین العابدین ** انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

نظرات

ارسال نظر