خاتمی بازهم مسیر را اشتباه رفت!

بااین‌وجود خاتمی ظاهراً یک‌بار دیگر می‌خواهد مسیر دیگری را طی کند که تنها خود او را در مسیر جدایی بیشتر از حاکمیت قرار می‌دهد.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از جهان نیوز، خاتمی در دیداری با جمعی از فعالین اصلاح‌طلب که برخی از آن‌ها عناصر فعال در فتنه 88 بودند، با اشاره به نظر برخی حاضران اظهار کرد: من شخصاً هیچ تقاضایی از هیچ‌کس و هیچ جا نداشته‌ام. اما امروز می‌خواهم به استناد مطالب و خواسته‌های شما و به نام و اسم شما تقاضایی را با مقام معظم رهبری مطرح کنم که دستور بفرمایند مسئله حصر حل شود.

خاتمی گفت: دستگاه‌هایی که مسئول هستند، نمی‌خواهند یا نمی‌توانند مسئله حصر را حل کنند و عنایت ایشان است که این مسئله حل می‌شود و این به نفع نظام و نشانه امنیت و اقتدار نظام است. آنچه مطرح کردم تقاضای آزادگان، ایثارگران و بسیاری از اقشار مردم از علما و دانشمندان گرفته تا فرهنگیان و دانشجویان و مردمی است که به نحوی این خواست را مطرح کرده‌اند و معتقدم دستور رهبری می‌تواند این مشکل را حل کند.


اما دراین‌باره چند نکته کوتاه ولی مهم وجود دارد:

الف: خاتمی در سال‌های اخیر تلاش کرده که مخفیانه به مقامات عالی نظام پیام بدهد که از فتنه 88 نادم است و حاضر است با فراهم شدن برخی شرایط حتی اعلام برائت علنی هم بکند. او همچنین در محافل خصوصی از عدم تقلب و افراط کروبی و موسوی در سال 88 نیز سخن می‌گوید. حال همین خاتمی درباره حصر یک‌طرفه مطالبی را بیان می‌کند که نه با عدالت سازگار است و نه با اعلام مخفیانه نادم بودنش از اقدامات خودش و موسوی و کروبی همخوانی دارد. همین مواضع اوست که بسیاری را نسبت به نیت برخی نامه‌نگاری‌ها و چراغ سبز نشان دادنش برای بازگشت به حاکمیت و برخی تلاش‌ها برای خارج شدن از باغی نظام بودن را مشکوک‌تر می‌کند. بااین‌وجود خاتمی با تکرار این مواضع همچنان بر بی‌صداقتی خود صحه می‌گذارد.

ب: خاتمی بیش از هرکس دیگری از موضع حاکمیت در برابر فتنه گران که همان توبه از اقدامات ضد امنیت ملی و اعتراف به گفتن دروغ بزرگ (تقلب) و همچنین جبران برخی اشتباهات گذشته است، خبر دارد. با همه این‌ها خاتمی ظاهراً یک‌بار دیگر می‌خواهد مسیر دیگری را طی کند که تنها خود او و جمع دیگری از اصلاح‌طلبان همسو با او را در مسیر جدایی بیشتر از حاکمیت قرار خواهد داد. مسیری که این بار نیز انتخاب‌شده نهایتاً بازگشت خاتمی را به‌نظام در آینده سخت‌تر و پیچیده‌تر هم خواهد کرد.

ج: خاتمی اگر می‌خواهد نقش یک مصلح و یا واسطه اجتماعی و سیاسی را بازی کند؛ در شرایط فعلی با توجه به مواردی که گفته شد، صلاحیت و مشروعیتش را ندارد. بنابراین بهترین اقدام برای او آن است که اول خود از مسیر رفته توبه کند و سپس تلاش کند که زمینه بازگشت دیگر خطاکاران بزرگ 88 را آن‌هم با اصول منطقی و عادلانه فراهم شود. خاتمی برای به دست آوردن صلاحیت واسطه‌گری در نظام باید شاخص‌های را در خود ایجاد و یا بیشتر تقویت کند وگرنه درخواست‌هایش به‌جایی نمی رسد.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر