22/6 درصد از صادرات هدف‌گذاری شده خراسان شمالی تحقق یافت

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی گفت: در ۴ ماهه نخست امسال 22/6 درصد از صادرات هدف‌گذاری شده استان خراسان شمالی محقق شده است.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، محمود دلپسند در نشست کارگروه صادرات غیرنفتی این استان اظهار کرد: میزان صادرات استان خراسان شمالی در سال 96، 170 میلیون دلار پیش‌بینی‌شده است و صادرات این استان در چهارماهه نخست امسال ازنظر ارزشی 38.5 میلیون دلار و به میزان ۱۹۲ هزار تن کالا است که نسبت به مدت‌زمان مشابه سال گذشته ازنظر ارزشی 1/8 درصد و به لحاظ وزنی 15/6 درصد رشد داشته است.

دلپسند خاطرنشان کرد: توسعه صادرات یکی از اهداف مهم اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود و در ایجاد فرصت‌های شغلی و افزایش تولید نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند، به همین منظور امسال پیش‌بینی‌شده است که صادرات غیرنفتی 25 درصد رشد داشته باشد و برای تحقق این پیش‌بینی تلاش همه‌جانبه‌ای می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه ظرفیت‌های موجود خراسان شمالی در حوزه صادرات باید حفظ شود، تصریح کرد: تلاش ما بهبود کیفیت محصولات صادراتی این استان در حوزه‌هایی ازجمله کشاورزی، صنعت، مواد غذایی، پتروشیمی است. زیرا بازار هدف این محصولات مشخص و دستیابی به اهداف تعیین‌شده راحت‌تر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی گفت: محصولات صادراتی استان باید شناسایی و متناسب با نیاز بازارهای هدف بسته‌بندی شود و تنوع‌بخشی به محصولات افزایش یابد و همچنین محدوده صادرات به کشورهای خارجی و حوزه فعالیت‌ها در حوزه تجارت گسترده‌تر شود.

وی تصریح کرد: تولید محصولات باید متناسب با نیاز و سلیقه بازارهای هدف صادرات باشد و با بهره‌مندی از فنّاوری‌های نوین، قیمت تمام‌شده محصولات کاهش یابد. زیرا امروزه کیفیت و قیمت دو معیار اصلی در بازارهای رقابتی است.

دلپسند تربیت بازرگانان جدید برای بهبود اقتصاد خراسان شمالی را ضروری دانست و افزود: اتاق بازرگانی استان باید با تعریف ساختار نظام‌یافته این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد و بسترهای لازم را به‌منظور حضور ایده‌های خلاق و نوین فراهم سازد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی از گرفتن موافقت‌نامه ایجاد تشکیلات نمایندگی وزارت امور خارجه در این استان خبر داد و گفت: هدف‌گذاری برای توسعه بازارهای صادرات و شناسایی نیازهای بازارهای هدف از مهم‌ترین اهداف تشکیل این نمایندگی در استان است.

دلپسند همچنین تأسیس دفتر گمرک ریلی خراسان شمالی در شهرستان جاجرم باهدف ایجاد ساختارهای لازم به‌منظور تسریع فرآیند واردات و صادرات کالا را گام مهمی در صنعت صادرات این استان دانست.

دلپسند اظهار امیدواریم کرد که با حضور تجار و بازرگانان داخلی و خارجی در استان خراسان شمالی، روند توسعه‌ای این استان تسریع یابد.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر