کلاه کالیمانی چگونه سر استان رفت/ واقعیت ها را در خصوص آلومینا به مردم می گویم

محمد آگاهی- فردی با عناوین فریب دهنده و اسناد جعلی، سر استانداری و دستگاه های اجرایی کلاه و کل استان را سر کار گذاشت چون خودمان هماهنگ نبودیم و دستگاه های نظارتی، اجرایی و قضایی و اقتصادی جزیره ای عمل می کنند.

 

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از روزنامه خراسان شمالی، عالی ترین مقام قضایی استان صبح روز گذشته در آیین تکریم مدیر کل و معارفه سرپرست دیوان محاسبات استان با بیان این مطلب گفت: فردی با عناوین جذب سرمایه گذاری 3 هزار میلیارد یورویی و یا احداث پالایشگاه 100 هزار بشکه ای کل استان را سر کار گذاشت و گوش فلک را کر کرد که همه اش دروغ و جعل بود در حالی که خودش یک دلار و حتی نان شب هم نداشت و صحبت از شرکت های خارجی می کرد که در دنیا وجود ندارند. حجت الاسلام «قدرتی» افزود: این فرد با همین عناوین برای دریافت 2 میلیارد و 700 میلیون تومان پول معرفی شد و از 6 هزار نفر نیز برای کار ثبت نام کرد که شکایت همین تعداد افراد 5 تا 6 میلیارد تومان پول می شود.

وی خاطر نشان کرد: این فرد با همین عناوین و به اسم نیروگاه خورشیدی نیز در زاهدان بساط راه انداخته بود.

 رئیس کل دادگستری خراسان شمالی با بیان این که در گذشته نیز موارد مشابهی در استان در روستای اسفیدان و شیروان وجود داشته است خطاب به همه دستگاه های اداری اظهار کرد: ما همه اعضای یک خانواده هستیم و با هر نگاه سیاسی درون نظام مشغول به کاریم بنابراین برای خدمت رسانی به مردم بیاییم کنار هم بنشینیم و جزیره ای عمل نکنیم تا این اتفاقات تکرار نشود.

 وی تصریح کرد: دستگاه قضایی برای همکاری آمادگی دارد و وظیفه خودش می داند که در کنار دستگاه های اجرایی برای توسعه استان کمک کند. 

وی با اشاره به زمزمه هایی مبنی بر خصوصی سازی کارخانه آلومینا به روند خصوصی سازی کارخانه پتروشیمی اشاره کرد و گفت: هم اکنون تمام پول پتروشیمی به خارج از استان می رود و حتی پول های این شرکت در بانک های استان گردش مالی ندارد، حال خصوصی سازی آلومینا چه عایدی قرار است برای استان داشته باشد؟ قاضی القضات استان ادامه داد: اگر قرار است این کارخانه 3 هزار میلیارد تومان قیمت گذاری شود و سپس با 2هزار میلیارد تومان وام به فردی واگذار شود این شق القمر نیست چرا که فردی که 2 هزار میلیارد تومان وام می گیرد با سودش مابقی پول را می دهد و یا اگر قرار است به شرکت های نیمه دولتی و صندوق هایی همچون تأمین اجتماعی داده شود نیز چیزی نصیب مردم این استان نمی شود.

 وی تصریح کرد: اگر قرار است با وام کلان این شرکت واگذار شود این وام را به مددجویان بهزیستی و یا کمیته امداد بدهند و سهام دار این کارخانه شوند تا زندگی آن ها تغییر کند.

 حجت الاسلام «قدرتی» با بیان این که روند خصوصی سازی این کارخانه را دنبال و واقعیات را از طریق رسانه ها به مردم اطلاع رسانی خواهم کرد گفت: برخی از مردم ما به دلیل فقر و نداشتن قدرت خرید حتی یک نان مجبور به فحشا می شوند در حالی که همه ما در قبال این افراد مسئول هستیم و نباید به خاطر آن ها خواب به چشمان مان بیاید. بنابراین بیاییم بنشینیم و راهکاری پیدا و با استفاده از آن تحولی ایجاد کنیم. وی تصریح کرد: پرداخت سهام عدالت کاری خوب اما وعده سر خرمن است پس باید از داشته های مان در استان همچون کارخانه آلومینا استفاده کنیم.

 رئیس کل دادگستری استان هم چنین با بیان این که دیوان محاسبات باید قاطعانه نظارت کند و در عین حال قدرت مانور مدیر را هم نگیرد، عنوان کرد: در هر ریال بیت المال تمام مردم کشور سهیم هستند  و دستگاه نظارتی اگر با اعتماد بی مورد باعث هدررفت بیت المال شود باید پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: گاه مدیری بر اساس حسن نیت، هر چند خلاف بودجه تعیین شده هزینه می کند اما چون در آینده جبران می شود دستگاه نظارتی نباید مانع او شود و در مقابل دستگاه های اجرایی نیز نباید دستگاه نظارتی را موی دماغ خود ببینند.

 وی 2 ایراد را متوجه دیوان محاسبات دانست و ادامه داد: دیوان محاسبات باید استقلال کامل تری داشته باشد و کمبود نیروی انسانی دارد.

معاون حقوقی، مجلس و تفریغ بودجه مجلس نیز در این مراسم از وصول 7 برابری بودجه خراسان شمالی خبر داد و گفت: هر چند خراسان شمالی در سال های 1389 تا 1394 رتبه 28 را در وصول داشته اما میزان وصول انجام شده 7 برابر بوده است. «منتی نژاد» افزود: خراسان شمالی در تملک دارایی نیز رتبه 3 کشور را دارد.

وی هم چنین اظهارکرد: دیوان محاسبات می تواند به دنبال مچ گیری باشد و یا این که هدایتگری و پیشگیری کند و هم چنین به جای تسهیل در امور به دنبال قوانینی برای برگشت منابع باشد اما عملکرد دیوان محاسبات در کشور طی سال های اخیر همواره گزینه دوم بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان شمالی نیز در این جلسه گفت: از دیوان محاسبات انتظار داریم در فرایند تصمیم گیری ها برای توسعه استان حضور داشته باشد و مشاوره بدهد.

«دلپسند» افزود: کارشناسان دیوان محاسبات در هر مرحله از انجام کار اگر نگاه تسهیلگری داشته باشند فرصت مغتنی برای توسعه استان فراهم می آید. وی تصریح کرد: فعالیت مناسب دیوان محاسبات می تواند اطمینان بخشی برای حاکمیت، اطمینان بخشی برای مردم و صیانت از حقوق بیت المال را به دنبال داشته باشد.

به گزارش خبرنگار ما، در پایان این مراسم با تقدیر از زحمات «ایرج مظفری»، «خدانظر پاکدامن» به عنوان سرپرست اداره کل دیوان محاسبات خراسان شمالی معرفی شد.

انتهای پیام/ آ

نظرات

ارسال نظر