هتل اختر کروبی و موسوی چگونه است؟!

برخلاف مهدی کروبی، میرحسین موسوی شوق سفرهای ایران‌گردی در دوران تأمین حفاظتی را ندارد؛ او ترجیح داد در عید نوروز سال 93 به همراه دخترانش به ویلای یکی از آشنایانش در شمال کشور سفر کند.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از جهان نیوز، از شامگاه 25 بهمن 1389 برای بازدارندگی پروژه جنگ داخلی مانند منازعات سوریه، شرایط حفاظتی متناسب با تصمیم شورای عالی امنیت ملی برای میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد اتخاذ شد. چنین شرایط حفاظتی علاوه بر حفظ جان آنان براثر اقدامات لایه دار دشمن برای حذف، دورنمایی برای ممانعت از کلید خوردن رخدادهای مشابه درگیری‌های پیشین بود. این تدبیر دوراندیشانه در جلسه‌ای با حضور تمامی اعضای شورای امنیت ملی در همان روزها و برای حفظ شرایط زندگی مطلوب آنان گرفتهشد.

ناگفته‌های حفاظت قانونی

هیچ‌گاه «نیمه پنهان» حفاظت قانونی از میرحسین موسوی و مهدی کروبی به‌صورت جدی بیان‌نشده و این منجر به مظلوم‌نمایی خلاف واقع‌شده است.

نشریه رمز عبور، قسمتی از ناگفته‌های حفاظت قانونی از این افراد را بیان داشت به‌نحوی‌که نوشت: مهدی کروبی مرتباً به استخر انقلاب می‌رفت، به‌گونه‌ای که در برخی هفته‌ها تا سه نوبت استخر برای حضور او قرق می‌شد.

مأموران امنیتی کروبی را برای سفر به هر نقطه از ایران آزاد گذاشته بودند. کاشان، قم، کرج، چند سفر شمال تنها بخشی از سفرهای مهدی کروبی و محافظانش بود. او در قم به منزل خواهر مرحومش رفت و یکی از افراد فامیل کروبی به محافظان گفته بود که این برای نخستین بار پس ‌از انقلاب است که مهدی کروبی به منزل آن‌ها می‌رود.

بعضی سفرها البته برای کروبی تلخ می‌شد. هرجایی که مردم عادی او را می‌دیدند، با کنایه و گاهی مرگ بر سران فتنه، از او پذیرایی می‌کردند، مانند ماجرایی که در رستورانی در کرج رخ داد و نزدیک بود به‌جاهای باریک کشیده شود و حتی وی خواهان استمرار حضور در منزلش در قیطریه بود ولی با فشار همسر و اطرافیانش مجبور به تخلیه خانه و رهسپار منزلی در جماران شد.

برخلاف مهدی کروبی، میرحسین موسوی شوق سفرهای ایران‌گردی در دوران تأمین حفاظتی را ندارد، او ترجیح داد در عید نوروز سال 93 به همراه دخترانش به ویلای یکی از آشنایانش در شمال کشور سفر کند. نشریه رمز عبور پیرامون چگونگی برخورد وی با مسئولان تأمین حفاظتی‌اش نوشته است: موسوی از محافظان می‌خواست که هر سه وعده برای او نان تازه تهیه کنند که این مسئله با مخالفت آن‌ها روبه‌رو شد و به او گفته شد که می‌تواند خود شخصاً به نانوایی مراجعه کند. موسوی پس‌ازآن که به او گفته شد خریدهای روزمره‌اش مانند خرید نان را باید خود یا همسرش انجام دهد و محافظان از انجام کارهای شخصی این خانواده معذورند، چند روزی اعتصاب کرد و سپس مجبور شد که بپذیرد که یکی از نزدیکانش خریدهای منزل را انجام دهد و همینطور حضور زهرا رهنورد در بانک برای دریافت حقوقش که تصاویرش در رسانه‌ها منتشر شد.

برخلاف میرحسین موسوی، همسرش خواهان افزایش رفت‌وآمد با نزدیکانش است. زهرا رهنورد بارها به دیدار پدر و مادرش رفته است هرچند میرحسین موسوی تمایل به دیدار خانواده همسرش را نداشته و ترجیح داده است بر سر مزار پدرش در بهشت‌زهرا حاضر شود.

به روایت نشریه رمز عبور، در این مدت دیدارها و تماس‌های تلفنی دختران میرحسین موسوی به‌صورت کامل انجام‌گرفته است؛ به‌نحوی‌که بیانیه تحریم انتخابات و نحوه رأی‌دهی در انتخابات ریاست جمهوری از طریق آنان به بیرون منتقل‌شده است.

همین‌طور مهدی کروبی با آگاهی از تحولات، اعتراضی اعضای حزب اعتماد ملی نسبت به تصمیمات شورای عالی اصلاحات، از دبیر کلی آن استعفا داد که پس از میانجی‌گری‌ها از تصمیمش منصرف شد.

از سوی دیگر، در این فضای حفاظتی وضعیت سلامت این افراد در بالاترین سطح بررسی و وضعیت این سه نفر در سطح نظارت وزیر بهداشت و درمان پیگیری می‌شود، به‌نحوی‌که چشمان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد و مهدی کروبی مورد عمل جراحی قرار گرفت و عمل‌های قلب مهدی کروبی از سوی پزشکان ماهر صورت گرفته است.

در همین راستا حجت‌الاسلام اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه، اظهارکرد: برخی از افراد محصور که به بیمارستان رفته بودند، وقتی پرونده‌شان را برخی پزشکان دیده بودند، گفته بودند که سرویسی که به این‌ها داده‌شده به مقامات درجه‌یک کشور داده نشده است و حتی رؤسای قوا هم‌چنین سرویس پزشکی دریافت نمی‌کنند.

اعتصاب دستوری

هر کنش سیاسی هدفمند، نیازمند بسترسازی فضای اقدام در جامعه و پیوست رسانه‌ای مؤثر است. تاج‌زاده آغازگر بود؛ او "آرامش جامعه" را تابع "رفع حصر" دانست و پس‌ازآن با هدایتگری "پارلمان در سایه" کمیته پیگیری مطالبه رفع حصر در فراکسیون امید تشکیل شد. مرجع تصمیم‌گیری اعتصاب غذای مهدی کروبی به‌مانند اقدامات سال 88 - به اعتراف نزدیکان وی در دادگاه- شخص وی نبود؛ او مجری "اعتصاب دستوری" بود که هنگام رأی اعتماد فرصت مناسبی برای اقدام در اختیار آنان قرارداد.

گفته  می‌شود، افرادی مانند مصطفی تاج‌زاده و عبدالله نوری مدیریت فضای اعتصاب دستوری را بر عهده داشتند؛ آنان پیش‌ازاین خواهان اصلاحات ساختاری ترجمان تغییرات معطوف بر براندازی بودند. اتاق فکر داخلی و خارجی اعتصاب غذا پس‌ازاین که ضریب واکنش جامعه به این رخداد را کم ارزیابی کردند؛ پایان اعتصاب را با انتشار خبر دروغ پذیرش یکی از شروط مهدی کروبی اعلام کردند و اعتصاب دستوری وی کمتر از 24 ساعت طول کشید. هرچند هنگامی‌که جریان رسانه‌ای تندرو از شرایط بد وضعیت مهدی کروبی سخن می‌گفت وی در بیمارستان "صبحانه مفصلی" خورد. هرچند مثلث برنامه‌ریزی  اعتصاب از بیان آن امتناع کردند.

پمپاژ توهم پیروزی

جریان تندروی اصلاحات حیات و زیست خود را در جامعه ایرانی به "هیاهو سازی" و "مسئله آفرینی تصنعی" گره‌زده‌اند؛ آنان در پیوست رسانه‌ای "قهرمان سازی" از حاضران در فضای حفاظت‌شده، از اجرایی شدن یکی از پیش‌شرط‌های مهدی کروبی و شکست اجرای قانون خبر دادند و به پمپاژ توهم پیروزی پرداختند.

از سوی دیگر آقای اسحاق جهانگیری در سخنانی خارج‌ازحیطه مسئولیتش از پذیرش شرط مهدی کروبی خبر داد و در همین راستا گفت: "حتماً این کار انجام‌شده است و آنچه قابل‌گفتن باشد توسط مسئولان امنیتی اعلام می‌شود و به اطلاع خانواده ایشان هم می‌رسد."

پس‌ازاین سخنان، حجت‌الاسلام اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه، درباره درخواست‌های مهدی کروبی مبنی بر خروج مأموران از منزل و محاکمه علنی که مورد اول محقق شده است، گفت: "چه کسی گفته اولی عملی شده است، این دروغ محض است که برخی منتشر کردند. یک اتفاقاتی در سال 88 و 89 افتاد و عده‌ای مقابل قانون ایستادند و اقدامات مجرمانه انجام دادند و اموال دولت و مردم را سوزاندند و سبب کشته شدن عده‌ای شدند و تهمت‌ها و نسبت‌هایی داده شد.

در آن زمان که این اقدامات انجام شد، دستگاه‌های مسئول برای برخورد با مجرمان و متخلفان مشغول شدند و آن زمان عده‌ای دستگیر و عده‌ای با رأفت اسلامی محاکمه شدند."

از سوی دیگر این شرط‌گذاری یک‌سویه در حالی بیان می‌شود که در چند سال اخیر میرحسین موسوی و مهدی کروبی از مواضع ساختارشکنانه و هزینه‌ساز برای منافع ملی کوتاه نیامده‌اند و حتی با ارسال بیانیه‌هایی علیه نظام و مردم بر آن پافشاری کرده‌اند.

بهانه وحدت تندروها

جریان اصلاحات از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گریبان گیر «هویت زدایی ساختاری» هستند؛ آنان برخلاف عهد پیشین "عیار اصلاح‌طلبی" را فراموش کردند و کسب قدرت را به هر قیمت حتی همسو با اصول‌گرایان ریشه‌دار دستور کار قراردادند و حتی وعده‌های حداقلی آنان در دولت یازدهم و کابینه دوازدهم جامه عمل پوشانده نشد و فرسایش پایگاه اجتماعی آنان را در پی خواهد داشت، بنابراین برای استمرار دال‌های هویت گرایانه نیاز به بروز رفتارهای رادیکالی هستند.

سوژگی رفع حصر برآیند این فضای تحلیلی است. استمرار "کلامی" رفع حصر تنها رمز بقا جریان تندروی اردوگاه اصلاح‌طلبان است؛ آنان این گفتار را ترجمانی برای ایجاد بستر وحدت نیروهای سیاسی و کانون گفتمانی برای عبور از خلأ گفتمانی تلقی می‌کنند و در این راستا، برای پایان آن از سوی شورای عالی امنیت ملی اقدام عملی انجام نمی‌دهند.

 انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر