تشویق پزشکان به درمان به‌جای پیشگیری

در بسیاری کشورهای پیشرفته دنیا به سمت اصلاح نظام پرداخت در پزشکی پیش رفته‌اند. بهترین نظام پرداخت، نظام پرداخت بر اساس سرانه است.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از شمانیوز، در اغلب کشورهای پیشرفته دنیا به سمت اصلاح نظام پرداخت در پزشکی پیشرفته‌اند،  بهترین نظام پرداخت، نظام پرداخت بر اساس سرانه است. یعنی هرقدر سلامت گروه تحت نظر پزشک بیشتر باشد، درآمد آن پزشک بیشتر می‌شود.

 در کشور ما اما شیوه پرداخت به پزشکان «فی فور سرویس» یا پرداخت به ازای خدمات درمانی است.  همین مسئله هم سبب شده تا پزشکان برای دریافت پول بیشتر تلاش کنند خدمات درمانی بیشتری ارائه دهند و بیشتر ویزیت کنند و تقاضاهای القایی برای اعمال جراحی و یا خدمات کلینیک یا پاراکلنیکی غیرضروری بالاتر برود.

طرح تحول سلامت هم با تزریق اعتبار بالا و بدون نظارت کافی تقاضاهای القائی را بالا برد و به گواهی آمار و ارقام به‌رغم آنکه با اجرای این طرح بنا بود پرداخت از جیب مردم کاهش یابد شاهد رشد هزینه‌های سلامت در سبد خانوار بودیم.

رابطه شیوه پرداخت فی فور سرویس با درمان‌های القایی و درآمدهای نجومی برخی پزشکان، حرکت کشورمان به سمت اصلاح نظام پرداخت به پزشکان و برقراری نظام ارجاع و پزشک خانواده را ضروری‌تر می‌کند.

  علیرضا رئیسی، معاون تازه‌نفس بهداشتی وزارت بهداشت استقرار نظام ارجاع را از اولویت‌های کاری خود برشمرده، اولویتی که اگر در دولت یازدهم هم اجرایی می‌شد از اتلاف منابع در حوزه سلامت به نفع پزشکان جلوگیری شده بود.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر