عملکرد تولید انگور دیم در خراسان شمالی بالاتر از میانگین کشوری است

  معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در خراسان شمالی عملکرد دیم 7.5 تن در هکتار است که حدود 3.5 تن بالاتر از میانگین کشوری است که نشان از استعداد ذاتی این منطقه و توانایی تبدیل شدن به قطب تولید انگور کشور است.

 به گزارش شرق 24، محمدعلی طهماسبی درهمایش ملی انگور، فرصت ها و چالش ها در بجنورد، به ایجاد تعاونی های کشاورزی تاکید کرد، اظهار داشت: با تشکیل تعاونی ها باید به توسعه محصول انگور کمک کنیم.

طهماسبی با بیان اینکه سطح زیر کشت باغات انگور در کشور ۲۹۴ هزار هکتار است، افزود: ۲۷۷ هکتار از سطح باغات انگور بارور است که سال گذشته سه میلیون و ۲۰۰ تن محصول تولید شد و امسال نیز پیش بینی می شود که حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار تن انگور تولید شود.

 وی با بیان اینکه همه اقلیم ها برای کشت هر محصولی سازگار نیست و باید هر محصول در اقلیم خاص خود کشت شود، تصریح کرد: بازنگری در دستورالعمل های کشاورزی با توجه به تاثیرات اقلیمی و خارج کردن سموم شیمیایی پر خطر از حوزه باغی و کشاورزی و توسعه سیستم های پیش آگاهی، از ضرورت های این بخش است.

 معاون وزیر در امور باغبانی با بیان اینکه همه مردم به غذای کافی در تمام اوقات برای داشتن جسم سالم بعنوان تعریف امنیت غذایی گنجانده می شود، اظهارداشت: ۲۵ درصد از مردم ایران با ناامنی غذایی مواجه هستند که باید تولید کافی، سلامت ، کیفیت محصول و توزیع عادلانه باید همیشه لحاظ شود.

طهماسبی خاطرنشان کرد: بیش از هشت میلیون هکتار از اراضی شیب دار در کشور وجود دارد که پتانسیل کشت انگور را دارد.

وی میانگین عملکرد تولید انگور دیم در خراسان شمالی بالاست، افزود: میزان عملکرد انگور دیم در کشور چهار تن در هکتار و آبی ۱۴ تن در هکتار است که میانگین تولید انگور دیم در خراسان شمالی ۷.۵ تن انگور در هر هکتار است.

 معاون وزیر در امور باغبانی جهاد کشاورزی گفت: توسعه باغی در اراضی کم بازده و شیب دار، از اولویت های برنامه ششم توسعه است.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر