میزان مصرف سم در کشور  30 درصد کمتر از میانگین جهانی است

مدیر حفظ نباتات کشور گفت: میزان مصرف سم در کشور 30 درصد کمتر از میانگین جهانی است.

 

 به گزارش شرق 24، باغستانی در همایش انگور خراسان شمالی با بیان اینکه میزان مصرف سم به طور میانگین در خراسان شمالی یک کیلوگرم است، اظهارداشت:میزان استفاده این رقم در ایران بین 630 تا 700 گرم می کند.

وی با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر حدود 50 قلم سم جدید به ثبت رسیده است، اظهار کرد: دیگر سمومی که در گروه پرخطر و یا با خطر متوسط هستند را به ثبت نمی رسانیم.

۱۰درصد تولیدات انگور کشور مختص خراسان شمالی است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی گفت:محصول انگور جایگاه ویژه ای درکشور به ویژه خراسان شمالی دارد و ۱۰ درصد از تولیدات انگور کشور مختص خراسان شمالی است که درایجاد اشتغال، تامین غذای مردم، ایجاد بازار و ارزآوری موثر است.

محمود دلپسند نیز در این همایش اظهار داشت:با توجه به اینکه مساحت باغات استان 40 هزار هکتار و از این مقدار 19 هزار هکتار آن باغات انگور تشکیل می دهد می توان با قاطعیت گفت که یکی از مزیت های تولید ما در استان در بخش کشاورزی در حوزه باغبات است.

وی افزود: صندوق حمایت از بخش کشاورزی در تمامی شهرستان های استان تشکیل شده که امیدواریم بتوانیم از سهم بخش دولتی به درستی استفاده شود.

دلپسند اظهارداشت: کیفیت بالای محصولات استان قابل رقابت با بازارهای جهانی است.

 دلپسند افزود:وجود سیستم تولید سنتی،باغات فرسوده و قدیمی از عمده چالش های حوزه انگور در استان است.

معاون هماهنگی استانداری افزود: سیستم تولیدسنتی انگور در این استان موجب شده تا هزینه های کاشت، نگهداری و برداشت در باغات افزایش یافته که این مساله توجیه اقتصادی کمتری دارد که امیدواریم راهکارهای مدرنی برای تغییر شیوه کاشت انگور بر اساس یافته ها و پژوهش های علمی اتخاذ شود.

50 درصد از انگورهای تولیدی استان مازاد بر مصرف است

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی نیز در این همایش با بیان اینکه 50 درصد از انگورهای تولیدی استان مازاد بر مصرف است، گفت: ایجاد صنایع تبدیلی نیاز اساسی است.

 یوسفی اظهار داشت: 65 درصد باغات استان به تولید انگور گرایش داشته و سالانه 65 هزار تن انگور و بیش از 20 هزار تن کشمش در خراسان شمالی تولید می‌شود.
انتهای پیام/ آ

نظرات

ارسال نظر