خودکشی تحت‌فشار یا سقوط تصادفی از ارتفاع؟

برخی از دوستان مسعود محمدی پیام معتقدند که دانشگاه به دنبال این است که این حادثه را غیرعمدی بداند تا از زیر بار فشار دانشجویان در خصوص سنگ‌اندازی‌های دانشگاه درراه دانشجوها رهایی پیدا کند. زیرا ادعاهای صورت گرفته و منتسب به یکی از نزدیکان او، اصلاً ادعاهای منطقی نیست. ازلحاظ منطقی کسی که قصد خودکشی دارد به دیگران اعلام قبلی نمی‌کند که به دنبال این کار است.

 

به گزارش شرق24 وبه نقل از "خبرنامه دانشجویان ایران"، مسعود محمدی پیام نامی است که این روزها در بین دانشجویان دانشگاه تهران به‌خصوص دانشجویان فنی این دانشگاه می‌چرخد. مسعود که اصالتی لُر داشت و ساکن قم بود، سال 90 در رشته مهندسی شیمی دانشگاه تهران قبول شد و همچون سایر بچه‌های شهرستان به تهران آمد و زندگی دانشجویی در خوابگاه را آغاز کرد.

اما یک خبر پرونده تمام گذشته و آینده مسعود را برای او و اطرافیانش بست. مسعود محمدی پیام چند روز پیش از طبقه چهارم ساختمان دانشکده فنی به پایین افتاد و جان خود را از دست داد.این پایان غم‌انگیز مسعود همیشه شاد و خندان بود که همچون دانشجویان دیگر با هزاران امید و آرزو پا به بهترین دانشگاه کشور گذاشته بودند.

نگاه اول: حادثه سقوط از ارتفاع غیرعمدی بود

اگرچه خبر فوت این دانشجوی دانشگاه تهران، چندان برای خبرگزاری‌ها مهم نبود؛ اما برای دانشجویان این دانشگاه از اهمیت زیادی داشت. کانال تلگرامی دانشجویان دانشگاه تهران در خصوص این حادثه به نقل از یکی از نزدیکان مسعود محمدی پیام می‌نویسد:" این اتفاقی که برای مسعود افتاده است، برای ما همچنان ابهام دارد که خودکشی و یا سقوط غیرعمدی است. شواهد و قرائن زیادی وجود دارد که غیر عمد بودن این حادثه را تأیید می‌کند."

این فرد می‌نویسد: "بنابر اطلاعاتی که حراست و شاهدان عینی داشتند؛ اولاً مسعود خودش رو پرت نکرده و هنگام سقوط بدنش به دیوار ساییده شده و جنازه او دقیقاً کنار دیوار افتاد است؛ ثانیاً هنگام سقوط هیچ سروصدایی از او شنیده نشده است. ثالثاً دستان مسعود به روی صورتش گرفته نشده بود؛ درحالی‌که در موارد خودکشی، افراد به علت ترس به‌طور ناخودآگاه دست‌های خود را به روی صورتشان می‌گیرند.  رابعاً هیچ علامت صریحی که نشان بدهد این حادثه خودکشی بوده از وی در دسترس نیست. مثلاً اینکه به کسی از قبل اطلاع بدهد و یا اینکه از خود یادداشتی بگذارد.

خامسا چندین برنامهٔ در دست اجرا داشته است که نشان می‌دهد وی قصد خودکشی نداشته است. به‌عنوان‌مثال مدارکی همراه خودش داشته که کارهای آموزش و سربازیش را انجام بدهد."

 

البته هویت این فرد هنوز مشخص نشده و معلوم نیست چه نسبتی با مسعود محمدی پیام دارد اما دلایل بیان‌شده بیش از آنکه از نگاه یک فرد عادی باشد بیشتر شبیه گمانه‌زنی‌های پلیسی است.

نگاه دوم: مسعود به دلیل فشارها خودکشی کرده است

در مقابل برخی دیگر از دوستان همکلاسی مسعود، احتمال خودکشی این حادثه را زیاد می‌دانند. یکی از دوستان مسعود که در روز حادثه در محل حضورداشته است به خبرنگار خبرنامه دانشجویان ایران گفت: برخلاف ادعای صورت گرفته در کانال تلگرامی دانشگاه تهران، جنازه مسعود در کنار دیوار نیفتاده بود و رد خون‌ها نشان می‌دهد که وی با دیوار فاصله داشته است. همچنین هیچ رد خونی بر روی دیوارها وجود نداشت که این مسئله را اثبات کند.

یکی دیگر از دانشجویان در خصوص محل پرتاب شدن این دانشجو می‌گوید:  با توجه به اینکه در طبقه چهارم ساختمان، فقط یک آزمایشگاه و دفتر یکی از اساتید وجود دارد و اکثر دانشجویان فنی در بالکن طبقه سوم برای گذران وقت دورهم جمع می‌شوند؛ چه ازلحاظ اداری و چه از نظر گذران وقت، اصلاً حضور مسعود توجیهی ندارد.

برخی با اشاره به وضعیت تحصیلی این دانشجو می‌گویند: با توجه به اینکه نسبت به رشته مهندسی شیمی علاقه‌ای پیدا نکرده بود، نتوانست با میل و رغبتی زیاد دوره کارشناسی را طی کند. به همین دلیل حدود 6 واحد تحصیلی او باقی‌مانده بود و مسعود نتوانست که بعد از قبولی در رشته موردعلاقه‌اش در دانشگاه خواجه نصیر به این دانشگاه برود. او برای بار دوم هم تلاش می‌کند و مجدداً در کنکور ارشد پذیرفته می‌شود اما این بار دانشگاه حکم اخراج وی به دلیل مشروطی‌های زیاد را صادر می‌کند و عملاً  این دانشجو را از تحصیل در مقطع ارشد بازمی‌دارد.

برخی از دوستان مسعود محمدی پیام معتقدند که دانشگاه به دنبال این است که این حادثه را غیرعمدی بداند تا از زیر بار فشار دانشجویان در خصوص سنگ‌اندازی‌های دانشگاه درراه دانشجوها رهایی پیدا کند. زیرا ادعاهای صورت گرفته و منتسب به یکی از نزدیکان او، اصلاً ادعاهای منطقی نیست. ازلحاظ منطقی کسی که قصد خودکشی دارد به دیگران اعلام قبلی نمی‌کند که به دنبال این کار است.

خودکشی در جامعه آنومیک و بی‌روح

اگرچه باید منتظر پاسخ مراجع ذی‌ربط در خصوص این حادثه باشیم که تا اینجا هیچ اطلاعیه‌ای صادر نکردند اما توجه به زمینه‌های آسیب‌هایی همچون خودکشی، می‌تواند از میزان بروز حوادثی ازاین‌دست بکاهد.

امیل دورکیم یکی از جامعه شناسان مطرح فرانسوی معتقد است: یکی از انواع خودکشی، خودکشی آنومیک است. از نظر او هرگاه نظارتی که جامعه بر رفتارها و هنجارها دارد ضعیف یا حذف شود، حالت بی‌هنجاری یا نابسامانی در جامعه به وجود می‌آید. بی‌هنجاری از تضعیف وجدان اخلاقی ناشی می‌شود و عموماً با بحران‌های بزرگ اجتماعی، اقتصادی یا سیاسی همراه است.

امیل دورکیم بر این باور است که در دوران بحران‌های شدید اقتصادی و اجتماعی و زمانی که فشار تورم در جامعه شدید است، احتمال خودکشی بیشتر می‌شود. چون در چنین مواقعی هنجارهای اجتماعی بیشتر تضعیف می‌گردد.

خودکشی  ناشی از بی‌هنجاری درست در برابر خودکشی‌های سنتی که از نوع خودخواهانه است، قرار می‌گیرد. در این نوع خودکشی، فرد به حیاتش نه ازآن‌رو پایان می‌دهد که هنجاری را شکسته، یا به قانون موردپذیرش گردن ننهاده، بلکه بدین سبب دست به خودکشی می‌زند که بعد از تلاش بسیار زندگی را سراب، پیروزی‌ها را بی‌فرجام و حیات را پوچ یافته است.

نوع دیگر خودکشی از نظر دورکیم، خودکشی تقدیرگرایانه است. او معتقد است این خودکشی نوعی عکس‌العمل به بازبینی، کنترل و تنظیم اجتماعی جامعه است زمانی که جامعه به حد مفرط و شدیدی دست به ایجاد نظمی دستوری می‌زند و فرد به‌شدت تحت انقیاد و تقلید اجتماعی قرار دارد و هر چیزی تحدید شده، کنترل‌شده، منظم، خشک و بی‌روح است. در این مواقع حق گزینش از افراد سلب شده  و فرد تحت شرایط اجباری، نمی‌تواند اهداف و راه‌های رسیدن به آن‌ها را فراهم کند و سرانجام به قضا و قدر تن می‌دهد.

اگرچه نمی‌توان نسخه واحدی برای تمام اتفاقات اجتماعی پیچید امانگاهی به زندگی دانشجویان، علی‌الخصوص دانشجویان شهرستانی که برای تحصیل وارد تهران می‌شوند این مسئله را ثابت می‌کند که دانشجویان عمدتاً با مسائلی که آن‌ها را به سمت رفتارهایی این‌چنینی سوق دهد روبه‌رو هستند. در این فضا اگرچه مراکز مشاوره دانشگاه، نقش مهم و جدی در بهبود اوضاع دانشجویان دارند، اما در عمل روابط غیر مؤثر را شاهد نیستیم.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر