سناریوی خوشایند آمریکا پس از تلعفر چیست؟ 

  پس از شروع عملیات پاکسازی تلعفر اخبار گوناگونی در خصوص پیشروی نیروهای عراق منتشر شد و به موازات آن مناطقی مانند السلام، العروبه، الربیع، القادسیه و قلعه تاریخ تلعفر از لوث وجود تروریست‌های داعش پاکسازی شد.

 

 

به گزارش شرق24 وبه نقل از شمانیوز: پس از شروع عملیات پاکسازی تلعفر اخبار گوناگونی در خصوص پیشروی نیروهای عراق منتشر شد و به موازات آن مناطقی مانند السلام، العروبه، الربیع، القادسیه و قلعه تاریخ تلعفر از لوث وجود تروریست‌های داعش پاکسازی شد.

اما نکته‌ای که متاسفانه از دید رسانه‌های داخلی پنهان می‌ماند و اصولاً پس از شروع هر عملیات به دلیل رصد تحولات میدانی از زیرذره‌بین تحلیلی آنها خارج می‌شود مباحث سیاسی و رفت و آمدهای دیپلماتیک است.

چند روز گذشته و با گذشت 2 روز از شروع عملیات تلعفر، «جیمز ماتیس» وزیر خارجه ایالات متحده به بغداد آمد و با مقامات عراقی به دیدار و گفت‌وگو پرداخت.

فقرات و بدنه اصلی این گفت‌وگوها عملیات تلعفر بوده است اما آن چیزی که در ذهن واشنگتن است نخست مشخص شدن وضعیت حشدالشعبی پس از آزادسازی "تلعفر و حویجه" است که در بطن آن تامین امنیت این نقاط و اهمیت آن نهفته است و واشنگتن به دنبال بومی‌سازی آن توسط نیروهایی غیر از حشدالشعبی است.

از منظری دیگر سفر وزیر دفاع و وزیر خارجه فرانسه به بغداد هم معنادار است. پس از پایان عملیات موصل مقامات لندن وارد خاک عراق شدند تا به نوعی بتوانند بر اساس خسارات و زیان‌های زیر ساختی و اقتصادی که به عراق وارد شده است، اقدام به جای‌گیری در سه سطح (سیاسی، امنیتی، اقتصادی) نمایند.

انتهای پیام/آ

نظرات

ارسال نظر