امسال 4 کتابخانه در خراسان شمالی افتتاح می‌شود

مدیرکل ارشاد استان خراسان شمالی گفت: چهار کتابخانه در شهرهای آشخانه، شیروان، بجنورد و اسفراین تا پایان امسال افتتاح می‌شود.

 

به گزارش شرق 24، حسین فرخنده صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران خراسان شمالی اظهار کرد: مجموع فضاهای کتابخانه‌ای خراسان شمالی 10 هزار و 500 مترمربع است که امسال حدود 12 هزار مترمربع به این میزان اضافه می‌شود.

وی افزود: در سال پیش‌رو مجتمع‌های کتابخانه‌ای آشخانه، شیروان، بجنورد و اسفراین تکمیل می‌شود و برای تکمیل این مجتمع‌ها 223 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.

فرخنده گفت: از مجموع ۲۱ پروژه کتابخانه روستایی، ۹ پروژه در سال گذشته به بهره‌برداری رسید و امسال نیز هشت کتابخانه روستایی افتتاح می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: علی‌رغم کمبود اعتبارات، پروژه فرهنگی تیتکانلو با زیربنای 500 مترمربع و تالار شمس به‌عنوان نخستین تالار تخصصی تئاتر شرق کشور که کم‌تر از 6 ماه به بهره‌برداری رسید را شاهد بودیم. هم‌چنین مجتمع فرهنگی هنری گرمه و جاجرم تا 2 سال آینده افتتاح می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی به افزایش سرانه و فضای کتابخانه‌ای در استان نیز اشاره کرد و گفت: در چهار سال اخیر حدود ۱۲ هزار مترمربع به این فضاها اضافه‌شده است.

وی با اشاره به کمبود فضای سینما در استان تصریح کرد: برای نخستین بار سرمایه‌گذاران به‌صورت جدی در بحث سرمایه‌گذاری سینما حضور پیدا کردند و بعد از نیم‌قرن در عرصه سینما شاهد افتتاح نخستین سینما در بخش خصوصی در بجنورد بودیم که با ظرفیت  86 نفر افتتاح شد. تعداد سینماهای استان در دو سال اخیر بسیار زیاد شده است که نشان از رشد اقتصاد و اشتغال‌زایی در این بخش است.

مدیرکل ارشاد خراسان شمالی از اکران فیلم‌های جشنواره فجر هم‌زمان در بجنورد خبر داد و گفت: هم‌زمان با تهران و دیگر استان‌ها٬ فیلم‌های جشنواره فجر در استان خراسان شمالی نیز اکران شد که این نشان‌دهنده برابری و عدالت فرهنگی در حوزه سینما است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی از پروژه موزه هنرهای معاصر، تالار فرهنگ و هنر مرکز استان و کتابخانه بجنورد به‌عنوان پروژه‌های ملی یادکرد که بهره‌برداری از آن‌ها نیازمند اعتبار است.

فرخنده با اشاره فضای موسیقی استان تصریح کرد: ایجاد ثبات٬ آرامش و پرهیز از فضای مناقشه آمیز در فضای فرهنگی ازجمله اولویت‌های موسیقی در استان است و یکی از راهبردهای دولت تدبیر و امید واگذاری امور به جامعه فرهنگی است. هم‌چنین دعوت از هنرمندان ملی، حضور آموزشگاه‌های آزاد هنری و نمایشگاه مطبوعات توسط خود جامه مطبوعات ازجمله اقدامات مؤسسات فرهنگی و هنری در سطح خراسان شمالی است.

وی با اشاره به جشنواره تئاتر رضوی که هرساله به میزبانی خراسان شمالی برگزار می‌شود گفت: این جشنواره با دستاوردهای زیادی برای استان همراه بوده و سبب افزایش اعتبارات فرهنگی شده است.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر