سید احمد خمینی و ابراهیم یزدی، از عکس یادگاری تا حکم شلاق

به‌هرحال با پیگیری مرحوم حاج احمد آقا، پرونده دنبال شد و آقای دکتر یزدی چون تهمت‌زده بود، محکوم‌به شلاق شد. این‌ها به دست‌وپا افتادند که حکم اجرا نشود، چون در آن شرایط، بدترین وضعیتی که برای نهضتی‌ها پیش می‌آمد، این بود که یزدی را بخوابانند و شلاق بزنند.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از جهان نیوز، عرفات اولین مقام خارجی است که چند روز بعد از انقلاب به ایران می‌آید. او همراه با ابراهیم‌یزدی و حاج احمد خمینی در ساختمانی که زمان رژیم شاه، سفارت اسرائیل بوده و بعداً می‌شود سفارت فلسطین حضور پیدا می‌کند و این عکس معروف از آن روز ثبت می‌شود و جزو معدود عکس‌هایی است که ابراهیم یزدی پرستیژ انقلابی دارد و با مرحوم احمد آقا در یک قاب است. هر بار هم به بهانه‌های مختلف بازنشر می‌شود، ازجمله پس از فوت ابراهیم یزدی.

اما سید احمد خمینی و ابراهیم یزدی ماجرای دیگری هم دارند و آن محکوم شدن ابراهیم یزدی در دادگاه به خاطر تهمت جعل دستخط امام توسط سید احمد خمینی در نامه معروف امام درباره نهضت آزادی (بهمن 66) است.

پس از انتشار متن نامه و تصویر دستخط امام در ماهنامه پاسدار اسلام در دی‌ماه 1368، نهضت آزادی بلافاصله مدعی شد که این نامه جعلی است و تلویحاً مرحوم حاج احمد آقا را متهم به جعل نامه نمود و به قوه قضائیه دراین‌باره شکایت کرد. با پیگری حاج‌احمدآقا اصل دستخط امام در اختیار قوه قضائیه قرار گرفت و چند کارشناس خبره خط‌شناس دادگستری مأمور بررسی و اعلام نظر کارشناسی شدند.

علی‌اکبر محتشمی پور در گفتگو با اولین شماره از نشریه «یادآور» در سال 87 این مسئله را توضیح می‌دهد:

متأسفانه این‌ها به دلیل سلطه‌ای که در دوره دولت موقت پیدا کردند، حتی در قوه قضاییه هم نفوذ پیداکرده بودند و لذا رسیدگی به این پرونده را چندین بار به تعویق انداختند. به‌طوری‌که بالاخره مرحوم حاج احمد آقا، شخصاً به دفتر آقای یزدی رفت و گفت که چرا به پرونده رسیدگی نمی‌کنید؟ پرونده را که آوردند، معلوم شد که سه برگ آن ازجمله ورقه کارشناسی تأیید خط مفقودشده است.

عوامل آن‌ها در قوه قضاییه جمهوری اسلامی می‌دانستند که اگر پرونده نهضت آزادی رو شود، دیگر چیزی برایش باقی نمی‌ماند!

به‌هرحال با پیگیری مرحوم حاج احمد آقا، پرونده دنبال شد و آقای دکتر یزدی چون تهمت‌زده بود، محکوم‌به شلاق شد. این‌ها به دست‌وپا افتادند که حکم اجرا نشود، چون در آن شرایط، بدترین وضعیتی که برای نهضتی‌ها پیش می‌آمد، این بود که یزدی را بخوابانند و شلاق بزنند!

این‌طور بود که مرحوم حاج احمد آقا رضایت داد که این حکم را اجرا نکنند.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر