مساجد کانون ترویج و صیانت از آرمان‌های انقلاب اسلامی

انقلاب اسلامی ایران به برکت ایفای نقش مساجد در تسهیل برقراری ارتباط بین روحانیت و نخبگان مذهبی با بسیج توده‌های مردمی و سازمان‌دهی مبارزات ضد طاغوت و سلطه محقق شد. کانونی که بنا به کارکرد فرهنگی- اجتماعی، عبادی و سیاسی، پشتیبان، مروج و تقویت‌کنندهٔ آرمان‌ها و دستاوردهای اسلامی انقلاب است.   

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از پایگاه تحلیلی خبری البرزبان،  در آیهٔ ۱۱۴ سورهٔ مبارکهٔ بقره خداوند می‌فرماید کیست ستمکار از آن‌که از بردن نام خدا در مساجد او جلوگیری کرده‌اند و سعی در ویرانی آن‌ها دارند؟!

 در تفسیر المیزان این آیه چنین تفسیر شده است که هر کس یا هر گروهی در تخریب مساجد الهی به‌نوعی کوشش کند مشمول همین حکم است. در سال ۱۳۴۸ مصادف با ۲۱ آگوست (اوت) و ۳۱ مرداد کعبهٔ نخستین و یکی از بزرگ‌ترین مساجد جهان اسلام و قبله‌گاه اول مسلمین توسط صهیونیست‌ها به آتش کشیده شد این جریان ‌که به‌شدت از نفوذ اسلام هراس دارد تصور می‌کند با نابودی مسجدالاقصی که در کنار مسجدالنبی دو جایگاه قدسی مهمی  بودند که پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه وآله و سلم) را به معراج بردند می‌تواند به مطامع خود در پشت اهداف ارزشی (ظهور حضرت مسیح (ع) دست پیدا کند.

شکی نیست که هدف از خلقت انسان به‌عنوان اشرف مخلوقات، تعالی، رشد و تکامل معنوی اوست و چه جایگاهی مناسب‌تر از مساجد که در روایات از آن به‌عنوان خانهٔ خدا یادشده است محل امنی برای عبادت، پالایش روح، برقراری رابطهٔ خالصانه با خالق یکتا است.

ساخت و وجود مساجد پیش از اسلام نشان از اهمیت و جایگاه بی‌نظیر این محل در وحدت و نقش‌آفرینی عمیق فردی و اجتماعی است که می‌توانسته داشته باشد.

پس از ظهور دین مبین اسلام مسجد به‌عنوان نماد و شعائر مکانی اسلام و مسلمانان در دنیا قرار گرفت؛ از دیرباز خانه‌ای برای عبادت، راز و نیاز و ادای فرایض بوده است و با ظهور اسلام مساجد نقشی فرا عبادی به عهده گرفتند که علاوه بر ذکر و عبادت محلی برای ترویج آیین اسلام، عدالت‌خواهی، شور و مشورت، روشنگری افکار، تقویت و تکمیل گروه‌های مبارز و مؤمنان علیه کفار و ستمگران، امربه‌معروف و نهی از منکر را نیز شامل شد.

لذا مساجد از صدر اسلام جایگاه عبادی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی ویژه‌ای در ساختار اجتماعی و تحولات حیاتی جامعه و نظام اسلامی بر عهده داشته است.

نقش مساجد در وقوع انقلاب اسلامی

مساجد در همهٔ زمان‌ها و مکان‌ها نقش بی‌نظیری در تحولات، فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی جهان داشته- و منشأ و مبدأ حرکت‌ها و خیزش‌های اسلامی بوده است.

 در کشور ما نیز مساجد نقش عمیق و سازنده‌ای در تقویت بنیه دینی و اعتقادی گروه‌های اجتماعی، اتحاد و بسیج افکار انقلابی، بسط و تبیینِ اهداف و آموزه‌های قرآنی و انقلابی، شکل‌گیری نهضت‌های ضد استعماری از زمان مشروطیت تا تحقق کامل انقلاب اسلامی ۵۷ بر عهده داشته است.

پژوهش‌های علمی انجام‌شده در حوزهٔ علوم اجتماعی نشان می‌دهد که مساجد محلی برای فعالیت‌های مربوط به تبادل آرای همفکران، آموزش الگوهای ارزشی نوین، انتقاد از رژیم و سیاست‌های حاکم بر نظام اجتماعی بر مبانی الگوهای ارزشی جدید (ارزش‌های دینی و اسلامی) پیش از انقلاب بوده است، همچنین مساجد سهم قابل‌توجهی در گسترش ترویج الگوهای ارزشی و انگیزشی جدید و متضاد بر عهده داشته است.

مقام معظم رهبری در خصوص علل مؤثر بر انقلاب ضمن اشاره به مسجد به‌عنوان  پایگاه دین، عبودیت و معرفت، سرآغاز حرکات بزرگ و برکات ماندگار، یکی از علل انقلاب مبارک در ایران اسلامی را و یا سهولت در این پیروزی را اقبال مردم به مساجد، استفاده از آن به‌عنوان مرکزی برای تعلیم، تربیت، روشنگری افکار و محلی برای حرکت، آگاهی، نهضت و افشای اسرار زمامداران فاسد و خودفروختهٔ طاغوت معرفی می‌کنند.

واقعیت امر این است که دشمنان انقلاب با آگاهی از این موضوع؛ رشد مساجد و ترفیع و احیای منزلت و نقشی که در تقویت آرمان‌های انقلاب و نهادینه کردن ایمان قلبی در لزوم صیانت از آرمان‌های اسلامی و انقلابی نظام در نسل جوان بسیار هراس دارد رهبر کبیر انقلاب با عنایت به نقش مساجد در مبارزه با دشمنان اسلام و توطئه‌های آن‌ها توصیه می‌کنند که مساجد سنگر هستند و سنگرها را باید پر کرد.

 به برکت انقلاب اسلامی امروز مساجد بیش از هر دورهٔ دیگری پایگاه معرفت، روشنگری، وحدت و تزکیه روح قرارگرفته است هم به لحاظ کمیت و هم به لحاظ کیفیت وضعیت مساجد نسبت به دورهٔ پیش از انقلاب قابل قیاس نیست برخی آمارها حاکی از این است بیش از ۷۲ هزار مسجد در سراسر کشور ساخته‌شده است اکثر روستاهای پرجمعیت از نعمت مسجد بهره‌مند هستند و مساجد پایگاهی برای عمران معنوی و تربیت و بسیج انقلابی جوانان شده است، ظرفیتی که هنوز تا نقطهٔ مطلوب جای تأمل و برنامه‌ریزی بسیار دارد.

انتهای پیام/ 

 

 

نظرات

ارسال نظر