صدای پای تسویه‌حساب در فراکسیون امید

 اختلاف در میان اصلاح‌طلبان به‌ویژه به دلیل نقد عملکرد فراکسیون امید و برخی اعضای آن در جلسات رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی شیخ حسن روحانی باعث شده به‌احتمال‌زیاد تغییراتی در فراکسیون امید مجلس شکل بگیرد.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از افکارنیوز، ماجرای رأی نیاوردن یک وزیر روحانی از میان 17 نفر موضوعی شاید ساده به نظر برسد اما وقتی نام بیطرف شنیده می‌شود و اینکه این عضو مؤسس حزب منحله مشارکت از مجلسی که اصلاح‌طلبان ادعای حداکثری بودن در آن دارند رأی نمی‌آورد باعث می‌شود هرروز اعضای شاخص این جریان سیاسی عصبانی‌تر از دیروز باشند.

حالا پس از تقریباً ده روز از انتخاب نشدن بیطرف سخن از تسویه‌حساب و پالایش برخی افراد با فراکسیون امید می‌شود.

بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید درباره رأی نیاوردن بی‌طرف اظهار کرد: بدترین صحنه‌ها زمانی است که همکار و هم فراکسیونی‌تان برای فردی رأی جمع می‌کند که شما چند ساعت پیش در جمع‌بندی به رأی مخالف با او رسیده‌اید. این رفتار برخی نمایندگان واقعاً آزاردهنده بود. اینکه بخواهی چهارنبش باشی و جایی بروی که به نفعت باشد، درست نیست. همین چندنبش‌بودن لطمه زیادی به کشور وارد کرده است. اتفاقاً اصولگرای چارچوب‌دار بهتر از اصلاح‌طلبی چند نبش بوده و حرمتش بیشتر است. متأسفانه افرادی داریم که با جهت باد رأی و نظرشان تغییر می‌کند.

از سوی دیگر پروانه سلحشوری نماینده تهران بابیان اینکه برخی در خارج از مجلس توان فراکسیون امید در رأی اعتماد به وزرا را بیش ازآنچه هست می‌دانند، تأکید کرد: ما یک لیست امید داریم و یک فراکسیون امید و لیست امید با فراکسیون امید متفاوت است. برخی از اعضای لیست امید به فراکسیون جدیدی به نام مستقلین ملحق شدند.

سلحشوری گفت: بعد از انتخابات هیئت‌رئیسه بنده گفتم کسانیکه با لیست امید آمدند و حالا اعتقادی به آن ندارند باید مشخص و شفاف‌سازی شود و این ایراد را از خودمان هم می‌دانم که این افراد را معرفی نکردیم.

این نماینده مجلس با اشاره به هجمه‌هایی که از داخل مجلس و فراکسیون امید وجود دارد، خاطرنشان کرد: به نظرم مردم باید این افراد را بشناسند افرادی که خطا می‌کنند و غیر فراکسیونی عمل می‌کنند.

نه‌تنها جواد امام با توئیت خود از جلسه محرمانه برخی نمایندگان در میدان آرژانتین با بیطرف پرده برداشت بلکه علیرضا رحیمی، نماینده تهران از سهم خواهی و امتیازخواهی برخی هم طیفان اصلاح‌طلبش از بیطرف در جلسه معروف میدان آرژانتین و سهم خواهی هایی که با جواب منفی وزیر پیشنهادی نیرو روبرو شده است خبر داد و گفت: من کلیت این موضوع را تأیید می‌کنم اما باید درباره آن توضیح داد. ستم‌خواهی گاهی ناظر به گرفتن امتیازات شخصی است و گاهی هم ناظر به گرفتن سهم منطقه‌ای از برنامه‌های وزارتخانه است. در مورد آقای بیطرف بیشتر سهم‌خواهی‌ها به سمت‌وسوی شرط‌گذاری برای برنامه‌های وزارت نیرو رفت و ایشان هم زیر بار آن نرفت.

احمد مازنی نمایندهٔ مردم تهران در واکنش به انتقاداتی که دربارهٔ رأی نیاوردن بیطرف و رأی آوردن آذری جهرمی به فراکسیون امید مطرح می‌شود گفت: در خیلی از موارد فراکسیون تصمیم می‌گیرد، اما اعضای فراکسیون تعهدی به انجام کار تشکیلاتی ندارند. من با بعضی دوستان صحبت می‌کردم، می‌گفتند ما حجت شرعی نداریم که به فلانی رأی بدهیم؛ باوجوداینکه نظر فراکسیون این بود که رأی بدهیم.

همچنین هاشم زایی عضو دیگر فراکسیون امید نیز به‌صراحت اظهار کرد: برخی اعضا درحالی‌که جهرمی موردحمایت فراکسیون نبود نه‌تنها به او رأی دادند بلکه برایش تبلیغ هم کردند.

غلامرضا حیدری عضو دیگر فراکسیون امید هم در توئیتی نوشت: «توصیه به دوستان فراکسیون_امید: صداقت و شفافیت را فدای چند روز پشت میز نشستن نکنند/ اگر این میز ماندنی بود، به تو نمی‌رسید.

همین موضوعات و جلسات محرمانه و رأی نیاوردن یک اصلاح‌طلب شاخص باوجود فراکسیون امید در مجلس باعث شده زمزمه‌های تغییر در هیئت‌رئیسه این فراکسیون شنیده شود.

علیرضا رحیمی در کانال تلگرامی‌اش با اشاره به انتخابات هیئت‌رئیسه فراکسیون امید در بعدازظهر روز سه‌شنبه گفت: بالاخره انتخابات مجمع عمومی فراکسیون امید پس از چند نوبت جابجایی برنامه برگزار خواهد شد. قطعاً تعیین ترکیب هیئت‌رئیسه فراکسیون برای سال دوم فعالیت در برنامه‌های آتی آن تعیین‌کننده خواهد بود.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر