عاقبت اعتماد؛ وقتی آمریکا ویزای درمانی هم نداد

ابراهیم یزدی، یکی از شخصیت‌های مهم در ابتدای انقلاب اسلامی بود که از دوران تبعید امام خمینی (ره) در نوفل‌لوشاتو همراه جریان انقلاب اسلامی بود و در سال‌های اول پیروزی انقلاب نیز در کنار هستهٔ اصلی تصمیم‌گیری در شورای انقلاب و رهبری بود اما به دلیل مغایرت نگاه نهضت آزادی که یزدی مسئولیتان را بر عهده داشت، از دایره انقلاب اسلامی خارج شد.

 

به گزارش شرق 24 وبه نقل از خبرنامه دانشجویان ایران، خبر فوت یزدی، بهانه‌ای شد تا  به سراغ فعالان دانشجویی برویم و تحلیل جریان دانشجویی و نظرات هسته‌های اصلی تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها را پیرامون شخصیت ابراهیم یزدی به عنوان یکی از اولین همراهان و تلاشگران برای به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و چرایی فاصله گرفتن وی از دایره انقلاب اسلامی را به رشتهٔ تحریر در بیاوردیم.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه قم اظهار کرد: یزدی با گرایش به آمریکا خود را از قطار انقلاب جدا کرد.

ابوالفضل محرمی، ابراهیم یزدی را شخصیتی دانست که در جریان انقلاب از همراهان امام (ره) بود اما بدلیل تفکرات التقاطی و گرایش به آمریکا خود را از قطار انقلاب جدا کرد.

وی در این باره افزود: خواست خداوند بود که اعضای نهضت آزادی مدت زیادی سکان دار بخش‌های مختلف در انقلاب نباشند وگرنه به تعبیر امام، اکنون ایران اسلامی باید زیر چنگال آمریکای جهانخوار دست و پا می‌زد.

 

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: عده‌ای با در گذشت ابراهیم یزدی به تقدیر و تجلیل از او پرداخته‌اند در صورتی که خیانت‌های نهضت آزادی و اعضایش به اسلام و انقلاب و مقام ولایت فقیه در تاریخ ثبت شده است در واقع طلب مغفرت منعی ندارد اما تقدیر و تجلیل هرگز!

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی اظهار کرد: یزدی سعی می‌کرد خود را تئوریسین و نزدیک به امام جلوه دهد.

امیر عباس کاشی گفت: قرآن کریم گروه مقابل مؤمنین را کافران و منافقان معرفی کرده، یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ اتَّقِ اللَّهَ وَلَا تُطِعِ الْکَافِرِینَ وَالْمُنَافِقِینَ ۗ إِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلِیمًا حَکِیمًا (احزاب/1) از صدر اسلام تا کنون هر زمان حاکمیت دین برپا شده به تبع آن ظهور و بروز جریان نفاق پر رنگ‌تر شده (چنانکه این جریان دردوران حکوکت حضرت علی (ع) پر رنگ‌تر از زمان حکومت پیامبر اکرم (ص) در مدینه النبی بود.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی افزود: جریان نفاق اگرچه ظاهراً خود را جزو مؤمنین می‌نمایاند، و حتی گاهی در پایبندی به ظواهر ایمانی تلاش می‌کند خود را در صفوف مقدم ایمان و تقوی جلوه دهد، چنانکه ابراهیم یزدی نیز سعی می‌کرد خود را نزدیک‌ترین شخص به امام و حتی گاه تئوریسین انقلاب جلوه دهد، اما بنا بر وعدهٔ حق الهی این جریان و عناصر آن رسوا شدند و از روی مواضعشان قابل شناسایی هستند. (ولو نشاء لارینکهم فلعرفتهم بسیمهم ولتعرفنهم فی لحن القول_سوره مبارکه محمد/30)

 

این فعال دانشجویی خاطر نشان کرد: از مهم‌ترین ثمرات ایمان، عزت است، مؤمن و به تبع آن امت اسلامی در مقابل طاغوت عزیز است، (یَقولونَ لَئِن رَجَعنا إِلَی المَدینَةِ لَیُخرِجَنَّ الأَعَزُّ مِنهَا الأَذَلَّ ۚ وَلِلَّهِ العِزَّةُ وَلِرَسولِهِ وَلِلمُؤمِنینَ وَلٰکِنَّ المُنافِقینَ لا یَعلَمونَ _منافقون/8) و جریان نفاق را از فقدان این صفت کلیدی یعنی عزت یا نفوذناپذیری در مقابل طاغوت می‌توان شناخت و ابراهیم یزدی از مصادیق اتم این جریان است، چنانکه اسناد لانه جاسوسی تا مواضع او در فتنه 88 گواه بر روح ذلت پذیر و وادادگی او در مقابل استکبار بوده است.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند: حملات نهضت آزادی به آمریکا نمایشی بود.

مرتضی پورسلطانی گفت: اوایل انقلاب اختلاف نظر یزدی با امام آن قدر زیاد بود که در اسناد لانه جاسوسی او را شخصی جاه طلب و جایگزینی مناسبی به جای امام می‌داند، نهضت آزادی در هیچ دوره‌ای از حیات خود نخواست جنایات آمریکا را باور کند و همواره به آمریکا به عنوان یک قدرت که به کمک ایران می‌آید می‌نگریستند. تنها در برهه‌ای از تاریخ شروع به حمله به آمریکا می‌کند که طبق اسناد سفارت، این حملات نمایشی بوده است.

این فعال دانشجویی ادامه داد: نامه‌ای که حضرت امام به آقای محتشمی، وزیر کشور وقت، می‌نویسند به خوبی گویای ماهیت پلید نهضت آزادی است. ایشان در این نامه خطر نهضت آزادی را بیشتر از منافقین می‌دانند. حال با گذشت تاریخ این افراد بر همان رویهٔ انحراف ثابت مانده‌اند و بر همان رویه از دنیا می‌روند، اما برخی با ساده لوحی این جمله حکیمانه امام راحل را فراموش کرده‌اند و در حمایت از ابراهیم یزدی نامه و توئیت روانه می‌کنند.

پورسلطانی در انتها اضافه کرد: باید به آقای روحانی یادآور شد، به جای تطهیر فتنه و انحراف، به فرامین رهبری گوش فرادهند و به دردها و مشکلات کشور رسیدگی کنند.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی بهبهان: برای شناخت یزدی، کافیست نظر اما راجع به وی را بدانیم.

سید علیرضا میرطالبی یادآور شد: با نگاهی مختصر می‌توان ایشان را از فعالان پیش از انقلاب دانست و این نکته متاسفانه یا خوشبختانه شایستهٔ تقدیر است؛ اما هرچه به وقوع انقلاب و دوران معاصر نزدیکتر می‌شویم رفتار ایشان و عقیده ایشان نسبت به انقلاب و اصول آن بیشتر دچار تشکیک است. نمونه این تغییرات را می‌توان بیان سخنانی نظیر التزام به قانون نه اعتقاد به قانون اساسی، شک در فروپاشی و از بین بردن رژیم پهلوی و سلطنت گرایی، اعتراض به نتایج انتخابات سال 88 و رابطهٔ با امریکا را تابویی خواندن دانست.

دبیر انجمن اسلامی صنعتی بهبهان ادامه داد: اگر بخواهیم ابراهیم یزدی را بشناسیم کافیست نظر امام خمینی را درمورد او بدانیم: نهضت به اصطلاح آزادی، صلاحیت برای هیچ امری از امور دولتی یا قانون گذاری یا قضایی را ندارند و ضرر آنها به اعتبار اینکه "متظاهر" به اسلام هستند و با این حربه جوانان عزیز ما را منحرف خواهند کرد و نیز با دخالت بی‌مورد در تفسیر قرآن کریم و احادیث شریفه و تأویل‌های جاهلانه، موجب فساد عظیم ممکن است شوند، از ضرر گروهک‌های دیگر حتی منافقین_این فرزندان عزیز مهندس بازرگان_بیشتر و بالاتر است. نهضت آزادی و افراد آن از اسلام اطلاعی ندارند.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه هرمزگان: بارها شاهد گل‌به‌خودی کسانی بودیم که قبله‌شان ایالات متحده است.

حمزه دستیار گفت: تاریخ نشان داده آن التقاطی‌هایی که در ابتدا به ساکن انقلاب‌ها، چسبیده به بنیانگذران انقلابیگری می‌کنند، وقتی به امیال و منافع شخصیشان نرسند، جمل‌ها به راه می‌اندازند، حتی اگر در فتح مکه یا نوفل لوشاتو حضور داشته باشند! ایران جوان بارها شاهد گل بخودی‌ها و خودزنی‌های عامدانهٔ افرادی بوده که قبله آرزوهایشان ایالت متحده بوده است.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه هرمزگان ادامه داد: غرب همه دستان دوستانه‌ای - بخوانید خائنانه - که به سمتش دراز شده‌اند را قلع و قمع کرد، درست مانند آنان که با خوش خدمتی F14 ها را فروختند و سال‌ها بعد پشت درهای بسته آمریکا جان دادند.

دستیار در انتها افزود: نهضت ضعیف النفس آزادی بواسطه همان خود کم پنداری اولاً که باور نداشت شاه سقوط کند و همیشه خواستار اصلاح و امتیاز بود و نه انقلاب و همیشه مقابله با آمریکا را غیر قابل تصور می‌دیدند، اینان ظرفیت انقلابی گری نداشتند و مغرض و از منافق، منافق‌تر بودند و در طول عمر جمهوری اسلامی بمراتب زاویه گرفته و از قطار انقلاب پیاده شدند.

انجمن دانشگاه تهران اما واکنش متفاوتی به فوت ابراهیم یزدی داشت

در بخش مهمی از بیانیه این تشکل دانشجویی پیرامون فوت یزدی آمده است: ایشان در دوران پر فراز و فرود انقلاب برای مبارزه با ظلم رژیم ستمشاهی تلاش فراوان نمودند و در این راه از زندان و شکنجه و تبعید نهراسیدند و همواره به عنوان مشاوری امین در کنار رهبر نهضت اسلامی حضرت امام خمینی (ره) بودند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و نماینده مجلس شورای اسلامی، تا آخرین لحظات عمرشان دغدغه‌ای جز آبادانی، آزادی و سربلندی کشور نداشتند و صبورانه به دنبال حق و حقیقت بودند.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر