هشدار دامپزشکی استان  خراسان شمالی در مورد تب کریمه کنگو

  مدیرکل دام‌پزشکی خراسان شمالی گفت: با توجه به قرار گرفتن عید قربان در فصل گرما، باید خطر شیوع بیماری تب کریمه کنگو و بیماری‌های مشترک بین دان و انسان جدی گرفته شود و مردم از ذبح دام در محیط شهر و روستا خارج از مراکز بهداشتی سازمان دامپزشکی و ذبح بدون رعایت نکات بهداشتی خودداری کنند.

 

به گزارش شرق 24، سید محمد مهدی احمدی در جمع اصحاب رسانه استان با هشدار دادن نسبت به خطر شیوع تب کریمه کنگو و بیماری‌های مشترک بین دام و انسان در عید قربان، اظهار داشت: توصیه می‌شود، مردم به‌هیچ‌وجه ذبح دام در خارج از کشتارگاه‌های نظارت دامپزشکی انجام ندهند و افراد اکیداً از ذبح دام در معابر خودداری کنند.

‌ احمدی افزود: این سازمان آمادگی دارد تا ذبح دام شهروندان را در کشتارگاه و تحت نظارت کارشناسان و با رعایت نکات بهداشتی انجام داده و درب منازل آنان تحویل دهد.

وی بابیان اینکه ۸۳ اکیپ دامپزشکی در استان در ایام عید قربان به‌منظور نظارت بر ذبح دام تشکیل می‌شود، تصریح کرد: این اکیپ‌ها شامل ۴۱ دام‌پزشک و ۶۹ بازرس بهداشتی است.

مدیرکل دامپزشکی استان بابیان اینکه عید قربان امسال ۱۸ مرکز و میدان موقت و دائم عرضه بهداشتی دام زنده در استان ساماندهی شده است، خاطرنشان کرد: در این مراکز دام موردنیاز برای قربانی کردن با رعایت شرایط بهداشتی در اختیار مردم قرار می‌گیرد و نظارت کامل بر دام عرضه‌شده اعمال می‌شود.

وی تأکید کرد: برای اعمال نظارت‌های بهداشتی بر ذبح دام در روزهای عرفه و عید قربان ۱۶ اکیپ که ۶ اکیپ در مرکز استان، سه اکیپ اسفراین و سه اکیپ در شیروان بر ذبح نظارت می‌کنند.

احمدی بابیان اینکه امسال سازمان دامپزشکی برای بیماری تب کریمه کنگو الزامات بهداشتی و کنترلی و قرنطینه‌ای از سوی سازمان دامپزشکی در سطح کشور در راستای پیشگیری از این بیماری صورت گرفته است و تلفن ۱۵۱۲ آماده پاسخ‌گویی و ارائه خدمات نظارتی بر ذبح دام است.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر