صادرات پلاسمای خون استان خراسان شمالی به آلمان و اتریش

  مدیرکل انتقال خون خراسان شمالی از صدور مجوز صادرات پلاسمای مازاد به آلمان و اتریش خبر داد و گفت: تمامی بازرسی‌ها و نظارت‌های لازم در این خصوص توسط کشور مربوطه از این اداره کل انجام‌شده است.

 به گزارش شرق 24، احسان روشن‌روان در نشست خبری روز گذشته اظهار داشت: برای انجام این مهم، تمامی زیرساخت‌ها فراهم‌شده و به تأیید کشورهای هدف نیز رسیده است.

وی افزود: عمده پلاسمای صادرشده به خارج از کشور، به مشتقات دارو تبدیل‌شده و دوباره به کشور وارد می‌شود.

روشن روان با اشاره به اینکه متوسط کشوری در شاخص تأمین نیازها به‌صورت بومی، در کشور 75 درصد است گفت: 96 درصد نیازهای خونی مراکز درمانی خراسان شمالی از این استان تأمین می‌شود.

وی با اشاره به ارسال فرآورده‌های خونی به دیگر نقاط کشور عنوان کرد: پارسال حدود 14 هزار واحد پلاسمای منجمد و پنج هزار مورد گلبول قرمز فشرده به سایر استان‌ها ارسال‌شده بود امسال نیز بیش از دو هزار واحد پلاسمای منجمد و یک هزار و 600 واحد گلبول قرمز فشرده از این استان خارج شد.

روشن‌روان عنوان کرد: طرح سپاس در استان برای نمونه‌گیری خون از سلول‌های بنیادین اهداکنندگان و بررسی ژنتیکی برای تأمین نیاز بیماران خاص و سرطانی اجرایی می‌شود.

وی بابیان اینکه این طرح از اول مردادماه کلید خورده و 122 نفر نیز در آن شرکت کرده‌اند، اظهار داشت: در طرح سپاس، اطلاعات اهداکنندگانی که شرایط لازم را داشته باشند پس از مشاوره و انجام آزمایش‌های سلامت در سامانه مربوطه ذخیره می‌شود و اگر در کشور بیماری به سلول‌های بنیادی خون‌ساز نیاز داشته باشد با فراخوان اهداکنندگان زمینه این خدمت‌رسانی فراهم می‌شود.

روشن‌روان گفت: پارسال 22 هزار و 787 نفر برای اهدای خون به مراکز خون‌گیری استان مراجعه کردند که از این تعداد 17 هزار نفر موفق به اهدا شدند.

وی با اشاره به اهمیت گروه خونی O منفی و نقش آن در مواقع بحران، عنوان کرد: باشگاهی در این خصوص تشکیل‌شده است و تاکنون ۲۶۰ نفر دارندگان این گروه خونی در آن ثبت‌نام کرده‌اند.

در پایان این نشست سید پوریا مسلمی عقیلی، خبرنگار روزنامه اتفاقیه به‌عنوان سفیر صلح و دوستی از سوی این اداره کل انتخاب شد.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر