اخطار جدی دولت/تردد ۱۰۰هزار کامیون ممنوع می‎شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم، داوود کشاورزیان، معاون وزیر راه و ‏شهرسازی و رئیس سازمان راهداری کشور در برنامه روی خط خبر گفت: تردد این میزان کامیون فرسوده با عمر بالای 25 سال در جاده‌های کشور علاوه بر بالا ‏بردن میزان مصرف سوخت و آسیب‌های مختلف زیست‌محیطی مشکلات زیادی را با خود به‌همراه دارد.

رئیس سازمان راهداری کشور با بیان اینکه تاکنون قانونی برای جلوگیری از فعالیت خودروهای فرسوده وضع نشده، افزود: متأسفانه بیشتر این کامیون‌ها درون‌شهری هستند و از آنجایی که برای حمل بار درون‌شهری نیاز به گرفتن بارنامه نیست، کامیون‌های فرسوده به‌راحتی در داخل شهر فعالیت می‌کنند و اطلاعات دقیقی از آنها در دست نیست.

داوود کشاورزیان در خصوص کنترل کامیون‌های فرسوده گفت: البته این کامیون‌ها در زمان دریافت کارت هوشمند مورد بررسی و در صورت عدم‌صلاحیت از چرخه فعالیت حذف می‌شوند.

معاون وزیر راه و ‏شهرسازی تعداد کامیون‌های فرسوده با عمر بالای 25 سال را 100 هزار دستگاه اعلام کرد و افزود: از این تعداد 80 هزار عمر بالای 30 سال، 55 هزار بالای 35 سال، 35 هزار کامیون عمر بالای 40 سال، 7 هزار کامیون عمر بالای 45 سال و هزار و 400 دستگاه نیز عمر بالای 50 سال دارند.

داوود کشاورزیان در خصوص روند نوسازی ناوگان‌ها نیز گفت: می‌توانیم با وضع مکانیسم‌هایی مثل وضع عوارض آلایندگی و افزایش قیمت سوخت به‌شکلی طبیعی و خودجوش کامیونداران را تشویق به نوسازی ناوگان‌های خود کنیم.

معاون وزیر راه و ‏شهرسازی افزود: البته سازمان راهداری نیز به همین منظور برنامه‌هایی تشویقی مانند اعطای وام برای ناوگان حمل‌ونقل در نظر گرفته است.

کشاورزیان گفت: مصرف سوخت در کامیون‌های جدید 30 لیتر است که این میزان سوخت تأثیر به‌سزایی در کاهش مصرف دارد، به‌طوری که می‌توان گفت کامیون‌های جدید به‌ازای هر 100 کیلومتر 25 لیتر در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌کنند.

معاون وزیر راه و ‏شهرسازی با بیان اینکه قیمت واقعی سوخت در دنیا بین 1300 تا 1400 دلار است، افزود: یکی از چالش‌های اصلی ناوگان جاده‌ای قیمت سوخت است، واقعی شدن قیمت سوخت و وضع عوارض آلایندگی می‌تواند در نوسازی ناوگان جاده‌ای بسیار مؤثر باشد.

کشاورزیان گفت: واقعی شدن قیمت سوخت موجب می‌شود تا به‌مرور کامیون‌های فرسوده از رده خارج شده و حمل بار جاده‌ای از کامیون‌ها به ریل‌های قطار منتقل شود، که این امر نوسازی ناوگان‌ها را نیز در پی دارد.

معاون وزیر راه و ‏شهرسازی افزود: البته شورای اقتصاد نیز به‌منظور اجرایی شدن نوسازی ناوگان حمل و نقل برنامه‌هایی در دست دارد که با اعطای تسهیلات با سود 9 درصد در اختیار کامیونداران قرار داده می‌شود.

کشاورزیان با ابراز اینکه محدود کردن فعالیت ناوگان فرسوده موضوعی کاملاً اجتماعی است و نیاز به پشتوانه اجتماعی دارد، گفت: محدودیت مسافت‌های طولانی برای کامیون‌های فرسوده، جلوگیری از دادن بارنامه، و پیشگیری از ورود کامیون‌های فرسوده به بنادر خاص از جمله اقدامات سازمان نوسازی برای پیشگیری از فعالیت کامیون‌های فرسوده با عمر بالای 25 سال است که به‌احتمال زیاد این موارد از ابتدای سال 97 اجرا شود.

انتهای پیام/*

نظرات

ارسال نظر