قربانی کردن بر همه مردم واجب نیست

مسئول سازمان بسیج روحانیون خراسان شمالی گفت: قربانی کردن فقط برکسانی واجب است که در روز دهم ذی‌حجه در منا هستند و حتی بر کسانی که سالیان گذشته در حج بوده‌اند نیز واجب نیست و مستحب است، قربانی کردن در این روز برای همه مستحب مؤکّد است.

 

به گزارش شرق 24، حجت الاسلام والمسلمین یوسف محمدی در گفت‌وگو با پایگاه خبری سپاه خراسان شمالی به مناسبت عید سعید قربان، اظهار کرد: عید سعید قربان یک عبادت مالی و از شعائر اسلام است، عید قربان در مقایسه با دیگر عبادت‌های مالی از ویژگی‌های خاصی برخوردار است.

وی تصریح کرد: هر چیزی که باعث نزدیک شدن انسان به خدا شود قربان نام می‌گیرد، در عرف به قربانی کردن گوسفند، گاو و شتر که به خاطر رضای خدا در روز عید قربان ذبح می‌شود قربانی می‌گویند، به همین دلیل در روز دهم ذی‌حجه برای نزدیک شدن به خدا حجاج عمل قربانی را انجام می‌دهند.

کارشناس مسائل دینی با اشاره به روایت "نخستین قطرهٔ خون قربانی که بر روی زمین می‌ریزد تمام گناهان صاحب قربانی را پاک می‌کند" افزود: سابقه تاریخی قربانی به زمان حضرت آدم بازمی‌گردد و بعدازآن در تمام ادیان آسمانی قربانی به‌عنوان یک عبادت انجام می‌شود.

محمدی با اشاره اعمال روز عید قربان تشریح کرد: غسل روز عید قربان سنّت مؤکّد است، نماز عید قربان که نحوه انجام آن، به همان کیفیت نماز عید فطر است، نماز عید قربان در زمان غیبت امام زمان (عج) مطابق مشهور فقهای عظام، سنّت مؤکّد است، به فرموده علامه مجلسی، بهترین دعاها، دعای چهل و هشتم (صحیفه کامله سجادیه) است و خواندن دعای ندبه.

وی تأکید کرد: قربانی کردن فقط برکسانی واجب است که در روز دهم ذی‌حجه در منا هستند و حتی بر کسانی که سالیان گذشته در حج بوده‌اند نیز واجب نیست و مستحب مؤکّد است، مستحب است بعد از نماز عید، کمی از گوشت آن بخورند و تکبیرات مشهور (الله‌اکبر، الله‌اکبر، لا اِلـهَ اِلاَّ اللهُ وَ اللهُ اَکْبَرُ، الله‌اکبر، و للهِ الْحَمْدُ، الله‌اکبر عَلی ما هَدانا; الله‌اکبر عَلی ما رَزَقَنا مِنْ بَهیمَةِ الاَنعامِ; وَ الْحَمْدُ لِلّهِ عَلی ما أبْلانا) را بگوید.

حجت الاسلام محمدی خاطرنشان کرد: حیوانی که برای قربانی در نظر گرفته‌شده است باید گوسفند، گاو و یا شتر باشد، گوسفند، گاو و شتر هرکدام به ترتیب نباید کمتر از یک سال، دو سال و پنج سال کامل داشته باشند، حیوان قربانی نباید دارای هیچ عیب و نقصی باشد، قربانی باید بعد از نماز عید قربان انجام شود، صاحب قربانی می‌تواند گوشت قربانی را بخورد و همه آن را برای خود نگه دارد، در قربانی مستحب اگرچند نفر در یک گوسفند شریک شوند مشکلی ندارد، قربانی نباید پیر و بیمار باشد.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر