تعاونی‌های غیرفعال در استان شناسایی و حذف می‌شوند

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: سازوکاری تعریف کرده‌ایم تا تعاونی‌هایی که غیرفعال هستند و امیدی به احیای آن‌ها نیست شناسایی و حذف شوند.

 

 

به گزارش شرق 24، حسن نوری در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: در حال حاضر ۴۰تا ۵۰ درصد از تعاونی‌ها در استان غیرفعال هستند که این تعاونی‌ها شناسایی‌شده و به مشکلات آن‌ها رسیدگی و برای فعال شدن حمایت می‌شوند، و تعاونی‌های غیرفعال که امیدی به احیای آن‌ها نیست، حذف می‌شوند.

نوری تصریح کرد: تاکنون ۲۰ درصد تعاونی‌های غیرفعال در استان شامل ۶۰۰ تعاونی شناسایی شدند و در حال پیگیری برای حذف آن‌ها هستیم.

وی بابیان اینکه در حال حاضر تولید محصولات شرکت‌های تعاونی در استان صرف اقتصادی برای اعضای آن ندارد، افزود: بالا بودن قیمت تمام‌شده تولید محصولات تعاونی‌ها، عدم مهارت، نبود بازار عرضه محصولات ازجمله مشکلات تعاونی‌ها است.

 مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: با حذف واسطه‌گری، بازاریابی عرضه محصولات، توانمند کردن نیروی کار و رفتن به سمت ایجاد اشتغال نوین و بازارپسند، زمینه رفع مشکلات تعاونی‌ها و بستر برای بازاریابی جهانی فراهم می‌شود.

نوری بابیان اینکه در حال حاضر سرانه درآمد سالانه هر خانوار روستایی ۶۰ میلیون ریال است، افزود: سرانه درآمد خراسان شمالی پایین‌تر از میانگین کشوری است.

وی اظهار داشت: سهم درآمد خانوارهای روستایی در استان از زراعت ۳۰ درصد، باغداری ۱۰ درصد، دام‌پروری ۵۰ درصد و صنایع‌دستی ۱۰ درصد تأمین می‌شود.

مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان بابیان اینکه ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات یارانه‌ای برای اشتغال در کشور اختصاص‌یافته است، خاطرنشان کرد: سهم خراسان شمالی از تسهیلات یارانه‌ای اشتغال فراگیر ۳۳۴ میلیارد تومان است.

 نوری تصریح کرد: در حال حاضر مشکلات ما درزمینهٔ ایجاد اشتغال در کشور و استان مشکل مالی نیست، بلکه نداشتن مهارت نیروی کار است که باید توانمندسازی نیروی کار و ورودی به نسل آینده در برنامه‌ها گنجانده شود و مهارت‌های فنی و حرفه‌ای ما باید فراتر ازآنچه هست، باشد.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان شمالی تصریح کرد: بیش از ۹۵ درصد مردم راز و جرگلان عضو تعاونی هستند که امسال برای اولین بار تعاونی پوشاک این شهرستان یک میلیارد تومان تسهیلات دریافت خواهد کرد.

 وی افزود: همچنین چهار میلیارد تومان تسهیلات در حوزه تولید گیاهان دارویی به روستای چمن بید پرداخت می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر