برگزیدگان ششمین جشنواره داستان کوتاه بلقیس معرفی شدند

ششمین جشنواره داستان کوتاه خراسان شمالی (بلقیس) که به میزبانی اسفراین برگزار شد به کار خود پایان داد و برترین‌های خود را شناخت.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی، حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی در آیین پایانی ششمین جشنواره داستان کوتاه بلقیس که در مجتمع فرهنگی هنری نسیم اسفراین برگزار شد، اظهار کرد: از دیدگاه داوران این جشنواره، شاخص‌های کمی و کیفی این دوره از جشنواره داستان کوتاه بلقیس، نسبت به دوره‌های گذشته، بهبودیافته است.

فرخنده با اشاره به دیدگاه داوران مبنی بر ارتقای سطح کمی و کیفی آثار این جشنواره گفت: مشارکت ارزشمند نخبگان ادبیات داستانی و شورای ادبیات داستانی خراسان شمالی به‌عنوان اتاق فکر این جشنواره، مبنای تصمیم سازی، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی قرار گرفت.

وی با اشاره به افزایش بیش از ۸۰ درصدی رشد مشارکت‌کنندگان در بخش ملی و افزایش ۳۰ درصدی شرکت‌کنندگان در بخش استانی این جشنواره خاطرنشان کرد: توسعه مشارکت هنرمندان و اهالی فرهنگ از دغدغه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد استان است که به‌خوبی این مشارکت در جشنواره‌های داستان و شعر از سوی شورای شعر و داستان خراسان شمالی در جشنواره‌های استان مدنظر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با تأکید بر اینکه شورای استانی ادبیات داستانی اتاق فکر و مرکز برنامه‌ریزی و تصمیم سازی و تصمیم‌گیری برای آینده ادبیات داستانی و تبیین نقشه راه آن است، خطاب به نخبگان داستان‌نویسی این استان گفت: باید چشم‌انداز جشنواره‌های داستان کوتاه خراسان شمالی از سوی نخبگان این هنر ارزشمند نگارش و تدوین شود تا محور اصلی فعالیت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای ادبیات داستانی این استان قرار گیرد.

رضا ارغیانی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اسفراین نیز در این آیین با اشاره به ارتقای جایگاه ادبیات داستانی خراسان شمالی و تقدیر از تلاش‌های همگان برای بهبود سطح جشنواره‌های داستان کوتاه بلقیس، اظهار کرد: می‌توان ادعا کرد اکنون جشنواره داستان کوتاه خراسان شمالی به میزبانی اسفراین و با نام بلقیس شناخته‌شده است و بسیاری می‌توانند بگویند اسفراین را به‌واسطه این جشنواره خواهند شناخت.

علیرضا بیدی، دبیر علمی و اجرایی ششمین جشنواره داستان کوتاه خراسان شمالی (بلقیس) اظهار کرد: اسفراین با ۱۲۰ اثر و بجنورد با ۸۶ اثر و شیروان با ۲۹ اثر به ترتیب بیشترین آثار استان را به جشنواره ارسال کرده‌اند.

وی تصریح کرد: در جشنواره داستان کوتاه بلقیس، ۸۷۰ اثر  از ۳۹۷ نویسنده به دبیرخانه‌اش ارسال شد که تعداد آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره به تفکیک در بخش کشوری ۶۰۸ اثر و در بخش استانی ۲۶۲ اثر بود.

در بخش ملی این جشنواره، «تولد دوباره یک عکس» اثر علی لشنی زند از دورود لرستان به‌عنوان اثر نخست، «مردی» اثر گودرز ایزدی از اصفهان، «گوات» اثر امین اطمینان و «چمدان چرمی قفل‌دار» اثر فرشاد موسی زاده از مشهد به ترتیب صاحب عناوین اول تا چهارم شدند.

 در بخش استانی، سارا سرخوشی با «حبس ابد» از اسفراین، مجتبی وحدانی با «خواب‌آلودگی» از بجنورد، محمدرضا ابراهیمی ایور با «لعنت به سیگار» از جاجرم، رحیم رحیمیان با «مرخ» از شیروان، منیژه آشفته با «رحمان» از فاروج و فائزه حسینی با «بچه طلاق» از گرمه به‌عنوان نویسندگان برتر شهرستان‌های خود معرفی شدند.

 گفتنی است، برگزاری کارگاه‌های داستان‌نویسی و نشست هم‌اندیشی در روستای رویین و بازدید از شهر تاریخی بلقیس ازجمله برنامه این جشنواره به میزبانی اسفراین بود که در هشتم و نهم شهریورماه برگزار شد.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر