مملکت نباید به‌صورت جزایر پراکنده اداره شود

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: مملکت نباید به‌صورت جزیره‌ای اداره شود و هر اداره و سازمانی برای خود تصمیم بگیرد، اگر منطق اداره اقتصاد کشور، جزیره‌ای باشد مشکلات حل نخواهد شد، و این از وظایف رئیس‌جمهور است که بخش‌های مختلف اقتصادی کشور را به هم مرتبط کند.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از قم نیوز، آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار با محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تبریک اعیاد و مناسبت‌های مذهبی ماه ذی‌الحجه با بیان اینکه همواره از رئیس‌جمهور حمایت کرده‌ام، فرمودند: ما معتقدیم که باید رئیس‌جمهور را حمایت کرد، چون منتخب مردم است و حکم او نیز سوی رهبری تنفیذ شده، و عبور از رئیس‌جمهور نیز درست نیست.

وی افزود: ما در عمل هم از رئیس‌جمهور حمایت کرده‌ایم. ولی این به این معنا نیست که اگر کاستی یا آسیبی دیدیم آن را گزارش ندهیم و اعلام نکنیم، اتفاقاً حمایت در آن است که آسیب‌ها گفته شود و برطرف شود. بنابراین هم حمایت از رئیس‌جمهور و هم بیان مسائلی که گاه به‌صورت آسیب و ضعف و مشکل است، هر دو را وظیفه خود می‌دانیم. البته نقد و تذکر نباید با زبان گزنده باشد، بلکه باید با زبان و ادبیات دوستانه انجام شود.

 آیت‌الله مکارم شیرازی اصلاح نظام بانکی و مالیاتی را از دیگر ضرورت‌ها شمرده و تصریح کرد: کاهش نرخ سود در روزهای اخیر اقدام خوبی بود که باید تداوم یابد. همچنین نظام مالیاتی کشور باید به‌سوی حمایت از تولیدکنندگان باشد.

وی خاطرنشان کرد: مالیات باید بر درآمد باشد نه بر باید، اینکه به کارگاهی گفته شود تو فلان مبلغ سرمایه‌گذاری کرده‌ای و باید فلان مبلغ سود داشته باشی و فلان مبلغ هم باید مالیات بپردازی این یعنی مالیات بر باید و این درست نیست.

وی گفت: البته باید جلوی فرارهای مالیاتی کسانی که رقم‌های کلان بدهکار هستند را نیز گرفت، ولی ملاحظه افراد ضعیف و کارهای تولیدی کوچک را نیز باید داشت.

آیت‌الله مکارم شیرازی مسئلهٔ قاچاق را از دیگر معضلات نظام اقتصادی کشور برشمرد و بر لزوم انجام یک جراحی بزرگ برای حل این مشکل تأکید کرد.

وی بر اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها اشاره‌کرده و افزود: نکته مهم دیگری که قبلاً نیز بر آن تأکید کرده‌ام، اصلاح نظام پرداخت یارانه است. یارانه افراد غنی باید حذف‌شده و یارانه افراد ضعیف بیشتر شود. همچنین عمده یارانه باید به بخش تولید اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه مردم باید نتیجه پایین آمدن تورم و رشد اقتصادی کشور را بر سر سفره‌های خود ببینند، اظهار کرد: مشکلات اقتصادی و تولید کار برای جوانان  نباید سبب غفلت از رسیدگی به مسائل فرهنگی و اخلاقی و دینی شود و یا تحت‌الشعاع قرار گیرد. باید در کنار مسائل اقتصادی مسائل فرهنگی را نیز پررنگ تعقیب کرد و تحت تأثیر فرهنگ‌های خارجی قرار نگیریم. ما یک ملت مستقل هستیم و مسائل فرهنگی باید مطابق اعتقاداتمان دنبال گردد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تشکر از نیروهای امنیتی ـ انتظامی کشور، امنیت حال حاضر کشور را حاصل وحدت و انسجام نهادهای مختلف امنیتی، نظامی و انتظامی کشور و ازخودگذشتگی افرادی مثل شهید محسن حججی دانسته و گفت: باید در آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها، رسانه‌ها در همه این‌ها اعتقادات مردم محکم کنیم تا هم تأثیر در اقتصاد بگذارد و هم دشمن را مرعوب کرد.

وی بر ضرورت وحدت بین همه دستگاه‌ها و نهادهای کشور، تأکید کرد و افزود: باید از فضای انتخابات عبور کنیم و به فکر ساختن کشور باشیم و همه بدانیم که در برابر دشمنان، راهی جز اتحاد نداریم و لازمهٔ این اتحاد گذشت است، و اینکه در مدیریت‌ها از همهٔ جناح‌ها استفاده شود. پیشنهاد می‌کنم جلسات سران قوا به جلساتی مستمر و منظم با فواصل زمانی کوتاه‌تر تبدیل شود چراکه گفت‌وگوهای رودررو و مستقیم بسیاری از سوءتفاهم‌ها را رفع می‌کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان به مسئله فضای مجازی اشاره‌کرده و گفت: به رئیس‌جمهور بگویید که مسئله فضای مجازی را فراموش نکند که مسئله‌ای حیاتی است و در اصلاح فرهنگ ما خیلی مؤثر است. شبکه ملی را باید جدی بگیرند که اگر جدی نگیرند دشمن از این فضا خیلی استفاده می‌کند و این کار راه‌حل دارد که قبلاً عرض کرده‌ام.

انتهای پیام /

 

نظرات

ارسال نظر