مردم اسباب‌بازی اصلاح‌طلبان نیستند

صادق زیباکلام از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب در گفت‌وگویی انتقاداتی صریح به سعید حجاریان و عبدی وارد کرده است.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از افکارنیوز، زیباکلام درباره شخصیت روحانی اظهار کرد: ما اصلاح‌طلبان از آقای روحانی هیچ تصویر و تصور جاه‌طلبانه و رؤیایی نداشتیم. آقای روحانی مثل دکتر علی لاریجانی یک اصولگرا است، منتها اصولگرای معتدل، منطقی، میانه‌رو و واقع‌بین.

زیباکلام گفت: آنچه اصلاح‌طلبان می‌دانند این است که آقای روحانی بیش از آنچه که یک اصلاح‌طلب باشد یک اصولگرا است. حتی می‌خواهم یک مرحله جلو بروم و بگویم آقای روحانی بیش از آنکه به اصلاح‌طلبان نزدیک باشد در حقیقت به اصولگرایان نزدیک است. ما همه این‌ها را می‌دانیم و هیچ دچار خیال‌پردازی و رؤیاپردازی درباره آقای روحانی نمی‌شویم.

هرچند زیباکلام منتقد برخی صحبت‌های هم‌مسلکی‌های خود رد اصلاح‌طلبان است اما در استراتژی اصلاح‌طلبان حرکت کرده و درباره رابطه این جریان سیاسی و روحانی افزود: چاره‌ای نیست جز اینکه با آقای روحانی حرکت کنیم و درعین‌حال همه امیدمان به آقای روحانی نیست بلکه بیشتر امیدمان به توانمندی‌های خودمان است که بتوانیم کمر راست کنیم و بلند شویم.

شاه‌بیت بابیان اینکه صحبت‌های اخیر زیباکلام درباره انتقاد از شهید حجاریان و عباس عبدی است، اظهار کرد: آقای عباس عبدی و آقای حجاریان سال 93-94 شروع کردند و گفتند مسئولیت دولت آقای روحانی خیلی با اصلاح‌طلبان نیست. یعنی اگر نتیجه دولت آقای روحانی خیلی ناامیدکننده درآمد و خیلی با انتظاراتی که از او بود همخوانی نداشت، این مسئله به اصلاح‌طلبان مربوط نیست.

وی افزود: برخی اصلاح‌طلبان یک چنین نگاهی دارند به قول تهرانی‌های قدیم «خر را یک‌ور سوارند» تا هر جا ببینند به مشکل برمی‌خورند بلافاصله پایین بپرند.

وی گفت: اصلاح‌طلبان باید محکم و استوار و تمام‌قد پای آقای روحانی بیاستند، از او حمایت کنند و مسئولیت پاسخ به کسانی که به دعوتشان پای صندوق‌های رأی رفتند و به آقای روحانی رأی دادند بر عهده بگیرند. من با صدای بلند از آقای روحانی انتقاد کردم درعین‌حال حمایت هم کردم، درعین‌حال خواستم بگویم ناتوانی‌هایش کجاها است.

زیباکلام تصریح کرد: این‌طور نیست که مسئولیت عملکرد آقای روحانی به اصلاح‌طلبان ارتباطی ندارد. مردم اسباب‌بازی اصلاح‌طلبان نیستند که یک روز از آن‌ها بخواهند پای صندوق بیایند و بعد هم وقتی مقداری ناملایمات می‌شود بگوییم به ما مربوط نیست.

وی خاطرنشان کرد: بد و خوب آقای روحانی بخواهیم و نخواهیم به‌پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود. چه آقای روحانی ایران را گلستان کند و چه جهنم. ما اصلاح‌طلبان هم در آن گلستان شریک هستیم و هم در آن جهنم هم شریک هستیم. بنابراین به‌جای آنکه زرنگی کنیم، باید مسئولیت قبول کنیم و با انتقاد از آقای روحانی ولی همچنان استوار پشتش باشیم.

آش سیاست یک بام و دوهوای اصلاح‌طلبان در مقابل روحانی آن‌قدر شور شده که واکنش زیباکلام را هم در پیش دارد، زیباکلام به‌صراحت می‌گوید مردم اسباب‌بازی اصلاح‌طلبان نیستند و این همان موضوعی است که بسیاری از فعالان این جریان سیاسی در برخورد با مردم دارند.

اصلاح‌طلبان در طول 4 سال گذشته تمام توان خود را برای حمایت از روحانی گذاشتند و در زمان انتخابات نیز تمام رسانه‌های زنجیره‌ای این جریان به تبلیغ دستاوردهای دولت پرداختند هرچند کج دار و مریض نیز با دولت برخورد کردند.

اصلاح‌طلبان در 4 سال گذشته هر جا دستاوردی برای دولت به وجود می‌آمد آن را به‌پای اصلاح‌طلبی و هر جا کم‌کاری و یا نقدی بود به‌پای جریان اعتدالی می‌نوشتند و این سیاست یک بام و دوهوا سیاستی است که از سران این جریان برای بدنه دیکته شده و در تحلیل بسیاری از افراد اصلاح‌طلب دیده می‌شود.

این سخن زیباکلام جای تقدیر دارد که واقعاً مردم اسباب‌بازی اصلاح‌طلبان نیستند که یک روز از آن‌ها بخواهند پای صندوق بیایند و بعد هم وقتی مقداری ناملایمات می‌شود بگوییم به ما مربوط نیست.

به نظر می‌رسد نه‌تنها اصلاح‌طلبان نگاه اصلی در سیاست‌های خود را معطوف به انتخابات 1400 کرده‌اند و به همین دلیل از حالا صریح‌تر به روحانی و دولتش انتقاد می‌کنند بلکه اختلافات  میان اضلاع مختلف اصلاح‌طلبی ازجمله کارگزاران با شورای سیاست‌گذاری باعث شده رابطه اصلاح‌طلبان با دولت نیز تیره‌وتار شود مصداق آن نیز موضوع رأی نیاوردن بی‌طرف در مجلس و موج انتقادات به عارف بود.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر