باشیم چون، مدیون حججی‌ها هستیم

وقتی مراسمی از جنس شهادت ایجادشده تا همه جمع‌شویم اگر سخنی گفته می‌شود از شهدا باید باشد. همین شهید حججی محبوب چه می‌خواست و چه می‌گفت. رفت تا روسری نرود. جهادش از جنس محرومیت‌زدایی بود قبل از شهادت، آن چیزی که باید از تریبون‌ها فریاد کشیده شود این مباحث است.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از عصر امروز، بدن بی‌سر شهید حججی طی ساعات آینده روی دستان مردم شهیدپرور تهران تشییع می‌شود. مطمئنان سیل جمعیت آن‌قدر خواهد بود که بعد از تشییع همه از قدرشناسی مردم بنویسند که همه آمدند و الحق و الانصاف کاری که شهدا کردند، همین حضور حداکثری مردم، حداقل کاری است که، تجلیل از فداکاری آن‌ها به‌حساب می‌آید.  

عکاسان و تصویربرداران برای اینکه به مخاطب شیرفهم کنند که همه آمده‌اند به سراغ زنان بی‌حجاب و پسران زیرابرو برداشته و فکلی می‌روند. رویه ایی که در مناسبت‌های مختلف تکرار می‌شود و بازهم تکرار. 

هداشی غواص و غوغایشان در سراسر کشور را به خاطر داریم. احساسات در حد اعلا و هیجانات در اوج بود. همه آمدند تا قدرشناسی کنند از مقام شهید و مجاهدت‌هایش. دراین‌بین هم بودند کسانی که زنانگی خود را در معرض دید قرار داده و در بین جمعیت حاضرشده بودند و سوژه‌هایی برای عکاسی و تصویربرداری.

این هنر شهداست که در عین بی‌جانی، باز محوری می‌شوند برای جمع شدن به‌دوراز های و هوی‌های سیاسی. حال که همه به برکت شهدا جمع‌اند چه باید کرد. صرفاً عکس یادگاری بگیریم و در رسانه‌ها منتشر کنیم. بلندگوها هم فقط به نوحه و روضه بپردازند و بچه‌های سینه سوخته جنگ و بسیجی‌ها و انقلابی‌ها هم در حسرت شهادت به سینه و سر بزنند و تمام؟!

آن چیزی که شهدا از ما می‌خواهند قطعاً این موارد نیست. وقتی مراسمی از جنس شهادت ایجادشده تا همه جمع‌شویم اگر سخنی گفته می‌شود از شهدا باید باشد. همین شهید حججی محبوب چه می‌خواست و چه می‌گفت. رفت تا روسری نرود. جهادش از جنس محرومیت‌زدایی بود قبل از شهادت. آن چیزی که باید از تریبون‌ها فریاد کشیده شود این مباحث است.

انقلابی‌ها وظیفه اولشان در مواجه با منکر، نهی از منکر است. اگر امروز بچه مذهبی‌ها با زبان خوش تذکر، خواهرم حجاب را بدهند و مطمئناً به حرمت و برکت شهید و تعدد تذکر لسانی، اثرش را می‌گذارد و شاید هم، اثرش همیشگی شود. 

 حالا که شهدا فرصتی ایجاد کرده‌اند برای امربه‌معروف و نهی از منکر، ماهم اجابت کنیم و بی‌تفاوت نباشیم. باشیم با جهاد امربه‌معروف و نهی از منکر و تلنگری شویم برای آن‌هایی که ناخواسته و غفلت زده، در وادی هنجارشکنی، مواجهه با احکام شرعی و قوانین افتاده‌اند. باشیم در تشییع پیکر شهید بی‌سر آن‌گونه که او و مقتدایش سیدالشهدا علیه‌السلام و خدایش دوست می‌دارد.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر