نقشه ترامپ برای برجام/ آقای ظریف مراقب آمانو باش!

آقای ظریف باید مراقب رفتار آمانو باشد زیرا اوست که سعی می‌کند آرزوی نیکی هیلی را برآورده سازد و این ماجرای اخیر غربی‌ها در موضوع بازرسی از مراکز نظامی ایران درواقع پازلی است که ترامپ در آمریکا طراحی کرده است.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از افکارنیوز، دیوانه‌بازی‌های ترامپ موضوعی است که بر همه مردم جهان ثابت‌شده است، رئیس‌جمهوری که با سروصدای زیاد و با مخالفان بسیاری به ریاست جمهوری  آمریکا رسید و هرروز اخبار متفاوت و جنجال‌برانگیزی از او منتشر می‌شود.

ترامپ در مقابل ایران نقشه‌های بسیاری در سر دارد که یکی از آن‌ها مربوط به برجام است، به‌خصوص اینکه از پاره کردن این سند بین‌المللی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم دم زده بود و همه پس از به قدرت رسیدن وی منتظر بودند ببینند با برجام چه‌کار می‌کند.

به نظر می‌رسد ترامپ به‌تازگی بازی خود را درباره برجام شروع کرده، او به نیکی هیلی مأموریت داده تا با آمانو دیدار کند و در این دیدار بازهم درباره بازدید از تجهیزات نظامی ایران سخن گفته شود تا فشارها و تحریم‌ها علیه کشورمان دوباره بیشتر شود.

ترامپ درواقع می‌خواهد با مطرح کردن ادعاهای واهی درباره مراکز نظامی ایران، آژانس را وادار کند از مراکز نظامی کشورمان بازرسی کند، او به‌خوبی می‌داند ایران با این درخواست به‌شدت مخالف است و همان‌طور که مشخص شد وزارت خارجه در هفته گذشته این موضوع را اعلام کرد.

اما اصل این سناریو برای گزارش ماه اکتبر آژانس انرژی اتمی است، آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که  تا با فشار بر آژانس برای بازرسی نظامی، بهانه لازم برای گزارش ماه اکتبر در راستای طرح ادعای نقض برجام توسط ایران را به دست آورند و این در حالی است که آمانو نیز درباره بازرسی از مراکز نظامی ایران به‌گونه‌ای اظهارنظر کرد که خواسته ترامپ از آژانس را محقق کرد.

آمانو گفت: آژانس هر زمان بخواهد می‌تواند به سایت‌های نظامی ایران دسترسی داشته باشد و در صورت وجود شواهدی از فعالیت‌های «اتمی مشکوک» در ایران، این نهاد سازمان ملل به تمام «اماکن مرتبط» دسترسی خواهد داشت.

سخنان آمانو درواقع تکمیل پازل ترامپ برای فشار بر ایران بود زیرا هم درخواست نیکی هیلی و اظهارات وی را تقویت کرده و هم برخلاف موضع شفاف ایران موضع گرفته است.

از سوی دیگر ظریف نیز دست‌به‌کار شد و در پی تحرکات نیکی هیلی برای فشار بر ایران و ادعای بازدید از تجهیزات نظامی نامه‌ای به آمانو و موگرینی نوشته و در آن نسبت به عواقب این اقدامات آمریکا ابراز نگرانی کرده بود.

ظریف در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه  درباره دیدار اخیر نیکی هیلی با آمانو بحث‌هایی مطرح‌شده؛ ازجمله اینکه آمریکا به آژانس انرژی اتمی برای بازرسی‌های بیشتر و فراتر از تعهد ما فشار بیاورد. آیا در برجام بازرسی‌هایی از نوع مطرح‌شده توسط نیکی هیلی پیش‌بینی‌شده است؟ برجام دراین‌باره چه می‌گوید؟ گفت: ببینید! برجام چارچوب کاملی است و در همه زمینه‌ها هم راهکارهای خودش را مشخص کرده و بسیار هم دقیق مذاکره و نوشته‌شده و حالا ممکن است همه خواسته‌های یک‌طرف را نداشته باشد و طبیعی هم هست، هیچ توافقی همه خواسته‌های همه طرف‌ها را ندارد اگرنه اسم آن توافق نمی‌شد، بلکه اسم آن را دستورالعمل می‌گذاشتند. اینکه این توافق بوده نشان‌دهنده این است که همه در حوزه خواسته‌هایشان به یک حد میانی رسیده‌اند لذا آنچه خانم هیلی مطرح کرده بودند بیشتر نشان‌دهنده بی‌اطلاعی ایشان از متن توافق در همه حوزه‌هایی که در آن اظهارنظر کردند، است.

وی افزود: برجام کاملاً صریح و کاملاً روشن است و میزان نظارت در برجام هم در آن مشخص است. اینکه ایشان ادعا کرده است درواقع میزان راستی آزمایی ممکن برای آژانس و تأیید توسط آژانس بستگی به میزان نظارت دارد از اصل حرف غلطی است. به خاطر اینکه برجام کاملاً این راستی آزمایی و چارچوب راستی آزمایی و مبنایش را تعیین کرده است لذا آنچه برجام خواسته، دارد عمل می‌شود و آنچه خانم هیلی می‌خواهند، ممکن است متفاوت باشد ولی ایشان نمی‌توانند خواسته‌های خودشان و آمال و آرزوهای خودشان را به‌عنوان ایراد برجام مطرح بکنند.

ظریف خاطرنشان کرد: حتماً ایشان هم اگر مثل اسلافشان در جلسه مذاکره حضور می‌داشتند، می‌دانستند آنچه در برجام موردتوافق قرارگرفته یک حد متوازنی است که برای همه شرکت‌کنندگان قابل‌قبول بوده، نه اینکه صرفاً خواسته‌ها و امیال یک یا چند تا از طرف‌های برجام باشد. این بالاخره یک واقعیتی است که ما در اظهارنظرهایی که از طرف سایر مقامات اروپایی و متحدان آمریکا در این زمینه هم شده کاملاً شاهدش بودیم.

آقای ظریف باید مراقب رفتار آمانو باشد زیرا اوست که سعی می‌کند آرزوی نیکی هیلی را برآورده سازد و این ماجرای اخیر غربی‌ها در موضوع بازرسی از مراکز نظامی ایران درواقع پازلی است که ترامپ در آمریکا طراحی کرده است.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر