ازسرگیری پژوهش مشترک ایران و آلمان در محوطهٔ ریوی دشت سملقان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان خراسان شمالی از آغاز فصل پنجم کاوش باستان‌شناسی مشترک ایران و آلمان در محوطه ریوی شهرستان مانه و سملقان خبر داد.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی، محمد سویدانلویی اظهار کرد: بر اساس پژوهش‌های باستان‌شناسی که از سال 1391 در محوطه تاریخی "ریوی" واقع در نزدیکی روستای نجف شهرستان مانه و سملقان آغاز شده است، باستان‌شناسان به بقایای یک شهر از دوران هخامنشی دست یافتند و با توجه به اهمیت این کشف، موسسه باستان‌شناسی آلمان در ایران که با پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور تفاهم‌نامه همکاری مشترک منعقد کرده است، به‌منظور همکاری در پروژه باستان‌شناسی محوطه ریوی استان خراسان شمالی اعلام آمادگی کرد.

 سویدانلویی گفت: در سال 1394 با تلاش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی بازدیدها و جلسات مختلفی در خصوص نحوه این همکاری‌های بین‌المللی برگزار شد و در اردیبهشت‌ماه سال 1395 با حمایت و صدور مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی کشور، این پژوهش‌ها آغاز شد.

وی تصریح کرد: در روند کاوش‌های باستان‌شناسی در شهرستان مانه و سملقان که در سال‌های 1391 و 1393 در محوطه تاریخی ریوی انجام شد، نتایج چشمگیری از وجود یک محوطه تاریخی بزرگ به دست آمد که از حدود 900 سال پیش از میلاد تا اواخر دوران ساسانی، حدود 1500 سال تداوم استقراری داشته است.

وی افزود: اهمیت محوطه ریوی در این است که وسعت آن در دوران هخامنشی به بیش از 110 هکتار رسیده و به نظر می‌رسد یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان خراسان شمالی اظهار کرد: بر اساس این پژوهش‌ها، از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان‌شناسی مختلفی از محوطه ریوی به‌دست‌آمده است که نشان از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در محوطه ریوی دارد.

وی افزود: بنابراین با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی با همکاری موسسه باستان‌شناسی آلمان، برنامه منظمی را تحت عنوان "پروژه باستان‌شناسی ریوی" به‌منظور کاوش و پژوهش‌های باستان‌شناسی  به مدت 5 سال برنامه‌ریزی کرد.

سویدانلویی تصریح کرد: با توجه به شواهد باستان‌شناختی، "ریوی" یکی از مهم‌ترین محوطه‌های دوران تاریخی شمال شرق کشور است که پژوهش‌های باستان‌شناسی هدفمند در آن می‌تواند سبب ارتقاء شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان شود.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های باستان‌شناسی فصل پنجم محوطه ریوی از اول مهر امسال آغاز و تا پایان آبان ماه ادامه دارد.

وی افزود: این برنامه با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، مشارکت موسسه باستان‌شناسی آلمان و با همکاری فرمانداری شهرستان مانه و سملقان و شورای شهر آشخانه انجام می‌شود.

وی گفت: در فصل پنجم پروژه باستان‌شناسی محوطه تاریخی ریوی پژوهشگرانی با تخصص‌های باستان‌شناسی، ژئومورفولوژی، ژئوفیزیک، GIS، دیرینه محیط زیست‌شناسی، هیدرولوژی و باستان فلزشناسی، از دانشگاه مونیخ آلمان، دانشگاه تهران، دانشگاه برلین آلمان، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه یزد و دانشگاه هنر اصفهان شرکت می‌کنند.

انتهای پیام/

 

 

نظرات

ارسال نظر